Wybacz i wykasuj

Wybacz i wykasuj

Podziel się

 „Ojcze, odpuść im, bo nie wiedzą, co czynią”.

Ewangelia Łukasza 23,34

Niektóre społeczeństwa w dawnych wiekach karały cudzołożników publicznym napiętnowaniem, każąc im nosić dużą, purpurową literę A. Jeśli natomiast ktoś został przyłapany na kradzieży, za karę ciągnął kulę uwiązaną łańcuchem do nogi. Może myślisz: „Cóż, zasłużyli na to”. Naprawdę? Jezus powiedział, że jeśli tylko kogoś pożądasz w swoim sercu, już dopuściłeś się cudzołóstwa (zob. Mt 5,28). Następnie przestrzegał przed osądzeniem innych, mówiąc, że jaką miarą oceniamy innych, taką też sami będziemy oceniani (zob. Mt 7,1-2). Bóg nie jest łagodny wobec grzechu. Zwróć uwagę na dwie rzeczy.

(1) On nie przymknie oka na twój grzech. „Pan karze tego, którego miłuje” (Hbr 12,6).
(2) On nie odwróci się od ciebie. Nic nie może nas odłączyć od miłości Bożej (zob. Rz 8,38-39).

Nie używamy dziś purpurowych liter ani kul i łańcuchów, ale używamy komputerów. Tak więc, gdy ktoś cię skrzywdzi, Bóg mówi, że masz mu przebaczyć i wykasować to! W przeciwnym razie będzie to miało wpływ na sposób, w jaki myślisz, działasz i mówisz. Będziesz też nadal przywiązany do starych, bolesnych wspomnień. Przebaczenie jest trudne, dlatego Jezus kazał modlić się za tych, którzy cię źle traktują (zob. Mt 5,44). Przebaczenie zaczyna się od modlitwy. I nie zastanawiaj się nad motywacją krzywdziciela. Mądrzy ludzie robią głupie rzeczy, dobrzy ludzie robią złe rzeczy, a pogubiony człowiek nie wie, co robi. Jezus modlił się o tych, którzy Go ukrzyżowali: „Ojcze, przebacz im; bo nie wiedzą, co czynią”.

Któregoś dnia – być może – zrozumiesz, co motywowało osobę, która cię skrzywdziła, ale nawet jeśli tak się nie stanie, wybacz jej i wykasuj to.

Polecamy także: