Co po nas zostanie

Wiem, na czym zapisać notatkę na dziś lub jutro. Fiszka będzie najlepsza. A zdanie, które ma przetrwać wieki? Czy moja spuścizna nie zginie? Jaki nośnik wybrać, jak go zabezpieczyć?

Kategorie

Relacja z Bogiem

Autor

Andrzej

Odwiedzam w ostatnich dniach archiwum państwowe. Są tam pracownie konserwatorskie, mówi się o okresach przechowywania, digitalizacji dokumentów, trwałości nośników. Czy istnieją takie nośniki, które są w stanie zapewnić nam faktycznie wieczyste zachowanie dziedzictwa kulturowego? A właśnie to jest główną misją archiwów.


Nie ma takiego nośnika, który dawałby gwarancję, że to, co ważne dla narodu, pozostanie zapisane na zawsze. Przykładowo papier zakwasza się, żółknie i kruszy. Można go konserwować, ale jest to pracochłonne i tylko opóźnia proces starzenia. Dyskietki i płyty CD, serwery – to wszystko bywa zawodne i nietrwałe. Teraz już to wiemy. Mikrofilmy – wyblakną najwyżej po stu latach. Ot, chemia!


A co z malowidłami naskalnymi? Przecież one trwają tysiące lat! Poza tym te wszystkie stele, piramidy, hieroglify i pismo klinowe! Ostatecznie gliniane tabliczki zakopane w bezpiecznym miejscu. Istotnie, sama Biblia zawiera wzmianki o pisaniu w kamieniu. Najsłynniejszy jest oczywiście zapis dziesięciu przykazań na tablicach kamiennych wykonany przez samego Boga. Myślę, że wybrał taki materiał nieprzypadkowo. Jest jednym z najtrwalszych.


Ale czy trwałość tego nośnika informacji sprawiła, że Tora i jej przykazania stały się bodaj najtrwalszym i najbardziej wpływowym dziedzictwem kulturowym w dziejach świata? Nie, oczywiście, że nie. To pytanie retoryczne. O sile oddziaływania tego dziedzictwa decyduje trwałość innego nośnika. Co to może być, domyślacie się?


„jesteście listem Chrystusowym (…) napisanym nie atramentem, ale Duchem Boga żywego, nie na tablicach kamiennych, lecz na [żywych] tablicach serc ludzkich"

2 List do Kor. 3;3


Ja. Ja jestem tym nośnikiem. I ty. Każdy człowiek, który dał sobie zapisać na sercu treść bożego przesłania dla świata; kładę przed tobą życie i śmierć, wybierz więc życie. Bóg zna się na nośnikach, dlatego nie poprzestawał na przykazaniu Izraelowi, by swoje prawa pisał na murach miast, drzwiach itp. Powtarzał raczej wielokrotnie: wpajajcie te słowa w waszych synów!


Człowiek żyje zaledwie kilkadziesiąt lat. A jednak jego serce jest najlepszym nośnikiem dziedzictwa wiary i wierności. To fenomenalne! To zachęcające. To działa na ambicję.


Autor: Jan Piotr Ziółkowski,
Źródło: http://nieboiziemia.pl/index.php/teksty/spoleczenstwo/item/co-po-nas-zostanie

Podobne artykuły

W poszukiwaniu odpowiedzi

W poszukiwaniu odpowiedzi

16/03/2023, Mateusz Jakubowski
Apologetyka, Droga do Boga, Sens życia

Przed kilkoma tygodniami, gdy wraz z grupą bliskich znajomych siedzieliśmy do późnych godzin nad przygasającym już ogniskiem, przyjemnie wtuleni w wyjątkowo gwieździste niebo, padły na pozór przypadkowe słowa, które natychmiast odbiły się dźwięcznym echem w moim umyśle: „wiesz… najtrudniej jest chyba przyznać się przed samym sobą, że przez niemal czterdzieści lat życia można było tkwić w błędzie”.

Nowy Rok, nowy problem?

Nowy Rok, nowy problem?

18/01/2023, Kornelia Arndt
Droga do Boga, Relacja z Bogiem

Niezależnie od tego, czy jesteśmy zwolennikami postanowień noworocznych, czy raczej do zmiany daty podchodzimy sceptycznie lub obojętnie – Nowy Rok powoduje pewnego rodzaju napięcie.

Bóg jest miłością. Czyli rozważania o najsłynniejszym twierdzeniu Biblii, cz. I

Bóg jest miłością. Czyli rozważania o najsłynniejszym twierdzeniu Biblii, cz. I

13/11/2022, Mateusz Lesiuk
Biblia, Droga do Boga, Relacja z Bogiem

Cała Biblia opowiada historię o miłości, łasce i wierności Boga do człowieka. Zostały one najpełniej objawione przez śmierć i zmartwychwstanie zapowiedzianego przez proroków Zbawiciela - Jezusa. Bóg kocha człowieka tak bardzo, że oddał za niego swego Jedynego Syna. Jednak ta wiadomość nie wyczerpuje Ewangelii, nie jest jej pełną treścią.

Select country

Americas

Europe

Asia + Pacyfic

Middle East + Africa