Czy pełnia wiedzy jest kluczem do udanego życia?

To jest artykuł o tym, że nawet mając pełny dostęp do wiedzy, możemy wpaść w pułapkę tworzenia rzeczywistości i budowania opinii na informacjach wyrwanych z kontekstu i o tym, jak w tę pułapkę nie wpaść. Trochę o Avengersach. Bardzo o Panu Bogu.

Autor

Alina Żydek

W ostatnią sobotę podczas oglądania Avengers: Age of Ultron (do wszystkich fellow geeks: winda nie jest godna!) naszła mnie pewna refleksja. Avengers jest grupą superbohaterów wywodzących się z komiksów Marvel, która z mniejszym bądź większym powodzeniem walczy z superzłoczyńcami w celu ochrony Ziemi. W filmach Marvela superzłoczyńcy są zwykle albo bardzo złymi ludźmi, albo bardzo złymi kosmitami. Fabuła w większości z nich polega na tym, że ktoś chce zniszczyć Ziemię, a superbohaterowie chcą ją uratować. Jednak we wspomnianej przeze mnie wcześniej części ich przygód, ten zły jest… programem komputerowym. A dokładnie androidem, metalowym humanoidalnym robotem sterowanym przez sztuczną inteligencję zwanym Ultronem. Avengersi przez cały film starają rozprawić się z programem sterującym wojskiem rozsianym po całym Internecie.


Czy pełna wiedza wystarczy?


No właśnie! Ultron będąc sztuczną inteligencją ma dostęp do całej wiedzy zawartej w Internecie i cytuje z niej… Biblię. Cytat z Ewangelii Mateusza jest jednak całkowicie wyrwany z kontekstu i niewłaściwie zinterpretowany. 

I to właśnie skonfrontowało mnie z tym, że nie wystarczy znać treść Biblii. Łatwo jakiś fragment wyrwać z kontekstu, łatwo nie zinterpretować go zgodnie z tym, co Autor miał na myśli. W dzisiejszym świecie nawet nie będąc sztuczną inteligencją, wyszukanie wersetu z wybraną frazą czy słowem jest w zasięgu naszych rąk (a dokładnie palców). Możemy dowolne cytaty wstawiać w dyskusje, czy wręcz przerzucać się wersetami podczas kłótni (co swoją drogą wydaje się tragiczne, biorąc pod uwagę wykrzykiwanie pozornie sprzecznych fragmentów z Księgi, która jest niezaprzeczającą sobie całością). Co więcej, fragmenty z Pisma Świętego nie są cytowane wyłącznie przez chrześcijan, ale też przez polityków, czy nawet… superzłoczyńców w filmach Marvela.


Jak nie przeoczyć Prawdy? 


Biblia jest księgą niezwykłą – jedyną, którą czytamy w towarzystwie Autora. Zawarte w niej słowa (myśli, historie, opisy) mogą odmienić życie (pod działaniem Ducha Świętego). Bywa jednak niezwykle trudna w zrozumieniu. Nie wiem, czy ktokolwiek kiedykolwiek będzie w stanie całkowicie i w pełni ją poznać. Jednak nawet jeśli nie, to nie należy się poddawać. Prosząc Ducha Świętego o prowadzenie powinniśmy, jak najlepiej potrafimy, wczytywać się w nią, wgłębiać, odnajdywać konteksty i pierwotne znaczenie słów w niej zawartych. Aby odnaleźć Prawdę, która mam moc zmieniać życie, a jest zapisana na Kartach Biblii. Aby poznać jedynego prawdziwego superbohatera, który oddał swoje życie, żeby uratować każdego człowieka.


Chcesz lepiej poznać Biblię?


Jeśli tak, to zachęcamy Cię, abyś wziął/a udział w kursie „Jak czytać Biblię?” na naszej platformie kursy.szukajacboga.pl, z pewnością znajdziesz w nim kilka wskazówek, a może nawet całkiem zmienisz patrzenie na tę niezwykłą Księgę i już nigdy nie będziesz myślał o Księdze Kronik, jak tylko o starożytnym drzewie genealogicznym albo po prostu dowiesz się, dlaczego Bóg jest taki dobry, jak mówią.

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o tym, dlaczego Biblia jest wiarygodna, koniecznie zerknij na nasz nowy portal www.biblia.szukajacboga.pl.


Alina Żydek


Jak czytać Biblię?

Biblia to niezwykła Księga – jako jedyna jest czytana w obecności Autora. 

Bywa skomplikowana, archaiczna, po prostu nie do końca zrozumiała. 

Jednak nie musi tak być! Zapraszamy Cię do kursu, który pomoże Ci zrozumieć tę tajemniczą Księgę! 


Podobne artykuły

W poszukiwaniu odpowiedzi

W poszukiwaniu odpowiedzi

16/03/2023, Mateusz Jakubowski
Apologetyka, Droga do Boga, Sens życia

Przed kilkoma tygodniami, gdy wraz z grupą bliskich znajomych siedzieliśmy do późnych godzin nad przygasającym już ogniskiem, przyjemnie wtuleni w wyjątkowo gwieździste niebo, padły na pozór przypadkowe słowa, które natychmiast odbiły się dźwięcznym echem w moim umyśle: „wiesz… najtrudniej jest chyba przyznać się przed samym sobą, że przez niemal czterdzieści lat życia można było tkwić w błędzie”.

Bóg jest miłością. Czyli rozważania o najsłynniejszym twierdzeniu Biblii, cz. I

Bóg jest miłością. Czyli rozważania o najsłynniejszym twierdzeniu Biblii, cz. I

13/11/2022, Mateusz Lesiuk
Biblia, Droga do Boga, Relacja z Bogiem

Cała Biblia opowiada historię o miłości, łasce i wierności Boga do człowieka. Zostały one najpełniej objawione przez śmierć i zmartwychwstanie zapowiedzianego przez proroków Zbawiciela - Jezusa. Bóg kocha człowieka tak bardzo, że oddał za niego swego Jedynego Syna. Jednak ta wiadomość nie wyczerpuje Ewangelii, nie jest jej pełną treścią.

Co ukrywasz za swoim uśmiechem?

Co ukrywasz za swoim uśmiechem?

30/06/2022, Kornelia Arndt
Pokonywanie trudności, Relacja z Bogiem, Rozwój charakteru

Lato to może nie jest najlepszy czas na pisanie artykułu na temat cierpienia. Prażące Słońce sprzyja raczej wypoczynkowi na świeżym powietrzu niż wpatrywaniu się w strugi szarego, zimnego deszczu. Bo w końcu to wtedy zapadamy na chandry, ryzyko wystąpienia depresji jest większe. Wraz z pierwszymi promieniami słońca, pochmurny nastrój się ulatania i wszyscy mamy więcej energii do życia. Ale może to nie o to chodzi, może pora roku nie ma tu nic do rzeczy. Bo cierpienie przychodzi w najmniej spodziewanych momentach.

Select country

Americas

Europe

Asia + Pacyfic

Middle East + Africa