Czy pełnia wiedzy jest kluczem do udanego życia?

To jest artykuł o tym, że nawet mając pełny dostęp do wiedzy, możemy wpaść w pułapkę tworzenia rzeczywistości i budowania opinii na informacjach wyrwanych z kontekstu i o tym, jak w tę pułapkę nie wpaść. Trochę o Avengersach. Bardzo o Panu Bogu.

Autor

Alina Żydek

W ostatnią sobotę podczas oglądania Avengers: Age of Ultron (do wszystkich fellow geeks: winda nie jest godna!) naszła mnie pewna refleksja. Avengers jest grupą superbohaterów wywodzących się z komiksów Marvel, która z mniejszym bądź większym powodzeniem walczy z superzłoczyńcami w celu ochrony Ziemi. W filmach Marvela superzłoczyńcy są zwykle albo bardzo złymi ludźmi, albo bardzo złymi kosmitami. Fabuła w większości z nich polega na tym, że ktoś chce zniszczyć Ziemię, a superbohaterowie chcą ją uratować. Jednak we wspomnianej przeze mnie wcześniej części ich przygód, ten zły jest… programem komputerowym. A dokładnie androidem, metalowym humanoidalnym robotem sterowanym przez sztuczną inteligencję zwanym Ultronem. Avengersi przez cały film starają rozprawić się z programem sterującym wojskiem rozsianym po całym Internecie.Czy pełna wiedza  wystarczy


No właśnie! Ultron będąc sztuczną inteligencją ma dostęp do całej wiedzy zawartej w Internecie i cytuje z niej… Biblię. Cytat z Ewangelii Mateusza jest jednak całkowicie wyrwany z kontekstu i niewłaściwie zinterpretowany. 
I to właśnie skonfrontowało mnie z tym, że nie wystarczy znać treść Biblii. Łatwo jakiś fragment wyrwać z kontekstu, łatwo nie zinterpretować go zgodnie z tym, co Autor miał na myśli ?. W dzisiejszym świecie nawet nie będąc sztuczną inteligencją, wyszukanie wersetu z wybraną frazą czy słowem jest w zasięgu naszych rąk (a dokładnie palców). Możemy dowolne cytaty wstawiać w dyskusje, czy wręcz przerzucać się wersetami podczas kłótni (co swoją drogą wydaje się tragiczne, biorąc pod uwagę wykrzykiwanie pozornie sprzecznych fragmentów z Księgi, która jest niezaprzeczającą sobie całością). Co więcej, fragmenty z Pisma Świętego nie są cytowane wyłącznie przez chrześcijan, ale też przez polityków, czy nawet… superzłoczyńców w filmach Marvela.Jak nie przeoczyć Prawdy?


Biblia jest księgą niezwykłą – jedyną, którą czytamy w towarzystwie Autora ?. Zawarte w niej słowa (myśli, historie, opisy) mogą odmienić życie (pod działaniem Ducha Świętego). Bywa jednak niezwykle trudna w zrozumieniu. Nie wiem, czy ktokolwiek kiedykolwiek będzie w stanie całkowicie i w pełni ją poznać. Jednak nawet jeśli nie, to nie należy się poddawać. Prosząc Ducha Świętego o prowadzenie powinniśmy, jak najlepiej potrafimy, wczytywać się w nią, wgłębiać, odnajdywać konteksty i pierwotne znaczenie słów w niej zawartych. Aby odnaleźć Prawdę, która mam moc zmieniać życie, a jest zapisana na Kartach Biblii. Aby poznać jedynego prawdziwego superbohatera, który oddał swoje życie, żeby uratować każdego człowieka.Chcesz lepiej poznać Biblię?


Jeśli tak, to zachęcamy Cię, abyś wziął/a udział w kursie „Jak czytać Biblię?” na naszej platformie kursy.szukajacboga.pl, z pewnością znajdziesz w nim kilka wskazówek, a może nawet całkiem zmienisz patrzenie na tę niezwykłą Księgę i już nigdy nie będziesz myślał o Księdze Kronik, jak tylko o starożytnym drzewie genealogicznym albo po prostu dowiesz się, dlaczego Bóg jest taki dobry, jak mówią.

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o tym, dlaczego Biblia jest wiarygodna, koniecznie zerknij na nasz nowy portal www.biblia.szukajacboga.pl.


Autor: Alina Żydek


Jak czytać Biblię?

Biblia to niezwykła Księga – jako jedyna jest czytana w obecności Autora. 

Bywa skomplikowana, archaiczna, po prostu nie do końca zrozumiała. 

Jednak nie musi tak być! Zapraszamy Cię do kursu, który pomoże Ci zrozumieć tę tajemniczą Księgę! 


Podobne artykuły

Bóg Starego Testamentu

Bóg Starego Testamentu

15/09/2021, Mateusz Lesiuk
Biblia, Droga do Boga

Najbardziej rozpowszechnionym obrazem Boga Starego Testamentu jest postać surowego, siedzącego na tronie starca w białej szacie, który wtrąca się niechciany w życie ludzi i narodów. Realizuje On swoje tajemnicze plany, surowo karząc za nieprzestrzegania danych przez siebie nakazów. Czy naprawdę Bóg jest despotycznym staruszkiem? I czy to na pewno ten sam miłosierny Ojciec, o którym mówi Jezus?

7 dyscyplin duchowych na drodze rozwoju relacji z Bogiem

7 dyscyplin duchowych na drodze rozwoju relacji z Bogiem

08/09/2021, Kornelia Arndt
Droga do Boga, Pokonywanie trudności, Relacja z Bogiem

Dzięki relacjom tworzymy podstawowe sieci połączeń międzyludzkich. Rodzinne, przyjacielskie, biznesowe, koleżeńskie – większość z nas (oprócz kilku nielicznych przypadków) bez kontaktu z innymi nie jest w stanie funkcjonować. Każde z wyżej wymienionych relacji potrzebują czasu, zaangażowania, pracy, szczerości, otwartości i komunikacji (a to tylko kilka z ważnych cech!), by mogły dobrze funkcjonować.

Biblijna garderoba

Biblijna garderoba

22/03/2021, Aneta Gębal
Pokonywanie trudności, Przebaczenie

Niedawno trafiłam w Internecie na kolekcję młodej projektantki zainspirowanej Biblią. 
A przy okazji porządków w szafie, pomyślałam o roli ubrań. I o tym, że oprócz ochrony przed chłodem, mają inne jeszcze zadanie. I że o czymś podobnym czytałam w Biblii.

Select country

Americas

Europe

Asia + Pacyfic

Middle East + Africa