Efekt świeżego startu

Styczeń to trudny miesiąc. Po Świątecznych i noworocznych przerwach trudno wrócić do normalnego rytmu i pracy. Zmotywować i zorganizować się może wymagać sporego wysiłku. Szczególnie jeśli ma się dzieci w wieku szkolnym, które spędziły w domu kilka minionych tygodni i spędzą kolejną przez rozpoczynające się ferie.

Autor

Kornelia Arndt

Styczeń to trudny miesiąc. Po świątecznych i noworocznych przerwach trudno wrócić do normalnego rytmu i pracy. Zmotywować i zorganizować się może wymagać sporego wysiłku. Szczególnie jeśli ma się dzieci w wieku szkolnym, które spędziły w domu kilka minionych tygodni i spędzą kolejne przez rozpoczynające się ferie lub jest się studentem odpoczywającym w domu przed sesją i kolejnym semestrem. 

Ten pierwszy miesiąc w roku to miesiąc próbny w naszej osobistej prenumeracie bieżącego roku  – to, co wydarzy się w tym miesiącu, sprawdzi, jakie będą kolejne miesiące. Wykupimy prenumeratę czy nie? Nawet bez znaczenia jest to, czy faktycznie ten rok będzie niefajny, czy dobry w całości, nasze nastawienie do niego kształtuje się już w styczniu. 


Najgorszy rok ever 


Pamiętam, że 2016 rok zaczął się pasmem śmierci znanych i uznanych artystów, aktorów i osób, które w pewnie sposób kształtowały naszą rzeczywistość. Uznano wtedy, że ten rok będzie najgorszym ever – „daj nam spokój, 2016” głosiły nagłówki.

Wtedy nawet przez myśl nam nie przeszło, że cztery lata później obudzimy się w zupełnie innej rzeczywistości. 
Ta bolesna rzeczywistość wymaga zrównoważenia, dlatego od dwóch lat Netflix publikuje krótki pseudodokumentalny film, w którym znane postaci grają pseudospecjalistów opowiadających w prześmiewczy sposób o minionych wydarzeniach. 


Giń, 2021. 


Z jednej strony nastawiamy się na podstawie kilku tygodni wobec reszty roku. Z drugiej obiecujemy sobie poprawę za każdym razem. Nie udało wytrwać na diecie? W tym roku na pewno będzie inaczej! Chciałem nauczyć się grać na gitarze w zeszłym? Zacznę od tego miesiąca i musi się udać! 

Potrzebujemy poczucia nowego początku, żeby nie czuć się mało wartościowo. W końcu w nowym roku, na pewno będzie lepiej niż w poprzednim. Zawsze, gdy myślę o „nowych początkach” przypomina mi się scena z serialu Przyjaciele, gdy wszyscy robią postanowienia noworoczne: nauczę się grać na gitarze, będę próbował zrobić każdego dnia, coś czego nigdy nie robiłem, nauczę się pilotować samolot, będę fotografować wszystkie momenty, które chcę zapamiętać, nie będę plotkować, przestanę nabijać się z przyjaciół. Oczywiście, w prześmiewczy sposób okazuje się, że każde z postanowień nie wypala, a często prowadzi do śmiesznych i głupkowatych sytuacji. 
W tej krótkiej, prześmiewczej scenie z tego komediowego telewizyjnego serialu, zawiera się jakaś prawda – zawsze jest czas na nowe postanowienia, na nowe rzeczy, których wcześniej nie zrealizowałem/am, z czasem zapał jednak stygnie, bo postanowienie okazało się, zbyt trudne do realizacji... Ale to nie ważne, w następnych roku zacznę od nowa! 


Efekt świeżego startu 


Ten nowy początek nazywany jest efektem świeżego startu – głównie wykorzystuje się ten efekt w biznesie, by lepiej zakładać swoje cele i je realizować na drodze rozwoju zawodowego, ale także mówi się o efekcie nowego startu w innych dziedzinach. 

Nie udało się w tym miesiącu? Spokojnie, jest następny. Nie osiągnąłeś swoich celów w tej pracy, spokojnie, możesz zacząć nową i tam wprowadzić swoje cele. I tak bez końca. Zawsze znajdzie się czas, w którym faktycznie możemy rozpocząć na nowo, byleby mieć jakąś datę początkową – nowy poniedziałek, nowy miesiąc, nowy rok, nowa praca, nowa relacja – w tych nowościach szukamy swojej drogi do poprawy, do działania, do osiągnięcia w końcu jakiegoś celu.
Problem w tym, że rzadko sprawdzamy, dlaczego wcześniej nie wyszło – jakie działania doprowadziły do tego, że nie wyszło za pierwszym razem? Coś losowego, co po prostu każe zacząć na nowo? Czy może my staraliśmy się za mało, nie pracowaliśmy wystarczająco, nie poświęcaliśmy odpowiedniej uwagi, nie myśleliśmy racjonalnie, tylko marzyliśmy, zamiast faktycznie konsekwentnie działać?


Przyczyna – konsekwencja


Te wszystkie rozważania doprowadziły mnie do prostych wniosków. Niezależnie od tego, czy robimy postanowienia noworoczne, wykorzystując je jako motywację i potrafimy w ich wytrwać (pozytywnie, a nie katując się za każdym razem, kiedy nam się nie uda), czy wolimy iść na żywioł, a podsumowania pozostawić na inne okazje, Nowy Rok to dla nas tylko zmiana daty w kalendarzu, to czasem wszyscy musimy zacząć od nowa. I to trochę inaczej niż to sobie wyobrażasz po przeczytaniu poprzednich akapitów. 
Wszyscy pragniemy świeżego startu. Jeśli kiedykolwiek robiłeś/aś postanowienia noworoczne albo obiecywałeś sobie poprawę na początku miesiąca/tygodnia, czegokolwiek nie jesteś sam/a.

Ale czy wiesz, że to nie jedyny początek dostępny w ofercie?

Pan Bóg również oferuje nowy początek i niesamowitą zmianę.  W liście do Kolosan (Kolosa 3: 1-10) czytamy, że jeśli uwierzyliśmy w Chrystusa, możemy odrzucić wszelki gniew, złość, porywczość, oszczerstwo, obraźliwe wypowiedzi. Kolejne wersety pokazują, co możemy umieścić w miejsce tych wszystkich brzydkich zachowań: uprzejmość, dobroć, cierpliwość, gotowość wybaczania. 
Chrystus daje nam nowe życie, dzięki Niemu możemy odrzucić wszystko to, przez co krzywdzimy siebie i innych. Co więcej, ta nowość odnawia się nieustannie, każdego dnia. 
Świeży start każdego dnia jest możliwy, dzięki zbawieniu, które zagwarantował nam Jezus, jeśli w niego uwierzymy i przyjmiemy to nowe życie. Nie potrzebujesz do tego nowego tygodnia, miesiąca czy jakiejkolwiek daty w kalendarzu. Twój świeży start jest dostępny w każdej chwili, dokładnie teraz, jeśli tylko tak wybierzesz! Kornelia Arndt


TakeOff

Wierzymy, że Biblia oferuje najlepsze wyjaśnienie rzeczywistości takiej, jaką ją doświadczamy. Co więcej, odkrywa przed nami sposób na zdjęcie z siebie pewnego ciężaru, który nie pozwala nam odkrywać życia pełnego prawdziwej wolności i radości. Co potrzebujemy zrobić? Na chwilę "oderwać się od ziemi" i spróbować spojrzeć na świat z zupełnie innej, Bożej perspektywy. Wtedy wszystko zaczyna nabierać sensu...  

Rozpocznij już teraz!


Podobne artykuły

Nowy Rok, nowy problem?

Nowy Rok, nowy problem?

18/01/2023, Kornelia Arndt
Droga do Boga, Relacja z Bogiem

Niezależnie od tego, czy jesteśmy zwolennikami postanowień noworocznych, czy raczej do zmiany daty podchodzimy sceptycznie lub obojętnie – Nowy Rok powoduje pewnego rodzaju napięcie.

Nie wiesz jak zacząć?

Nie wiesz jak zacząć?

28/01/2021, Tymoteusz Cieślar
Droga do Boga, Relacja z Bogiem, Uwielbienie

Koniec starego roku i nadejście nowego to czas podsumowań. W wielu kościołach i wspólnotach chrześcijańskich naturalnym odruchem ludzi wierzących jest organizowanie specjalnych spotkań, które są okazją do wyrażenia Bogu wdzięczności za minione wydarzenia.

Select country

Americas

Europe

Asia + Pacyfic

Middle East + Africa