Jak świat nie powinien już istnieć, czyli słów kilka o zagrożeniach w Internecie.

Pamiętam, bardziej z opowieści niż własnych przeżyć, jak w 2000 roku wieszczono koniec świata, bo przejście do kolejnego milenium miało zaobfitować wielką katastrofą technologiczną. Komputery nie dadzą sobie rady z przerzuceniem się z tysiąca na dwa tysiące. Wszystko przestanie działać – mówiono.

Kategorie

Społeczeństwo

Autor

Kornelia Arndt

Jednak 1 stycznia 2020 roku obudziliśmy się w tym samym świecie, w jakim położyliśmy się spać 31 grudnia 1999 roku – wszystko było zadziwiająco normalnie. 

Kolejny „fake news” – fałszywa wiadomość, całkowicie oderwana od rzeczywistości, podsycającą tylko strach. Od 2000 roku nikt już nie wątpi w możliwości technologiczne. Świat w ostatnich dziesięcioleciach poszedł do przodu szybciej niż kiedykolwiek. Technologia zawładnęła naszym życiem, bez niej wielu już sobie go nawet nie wyobraża. Nie pamiętamy, jak to było w tej odległej erze „przed nowoczesnymi technologiami”. 


Narzędzia, które ułatwiają nam życie… 


– tak lubię patrzeć na swój laptop, smartphone czy inne intuicyjne sprzęty. Z zazdrością patrzę na posiadaczy Tesli – najnowocześniejszego samochodu świata. Ale tak, jak to ludzkość udowodniła wiele razy – mamy potencjał do tworzenia niesamowitych rzeczy, równie wielki, jak do ich niszczenia. Wszelkie wynalazki mogły zostać użyte do rozwoju cywilizacji, równie często, jak do jej zagłady.


Każdy dobry wynalazek może zostać użyty w złym celu


Nie łudźmy się. Tak samo jest z Internetem i mediami społecznościowymi. Ułatwiające życie narzędzia, zapewniające kontakt z innymi i rozrywkę, mogą stać się również największym zniewoleniem. Mamy potencjał do dobrego i złego. Nie demonizuję mediów społecznościowych – absolutnie nie, w końcu stały się sporą częścią mojej pracy, jednak wiele badań pokazało, jak nieodpowiednio używane prowadzą do samodestrukcji, uzależnień, przemocy i samobójstw. W końcu mamy takie pojęcia jak patostreaming, fake news, cyberprzemoc, hejt i inne. 


Jak z każdym wynalazkiem to my mamy moc, by używać ich dobrze. A więc dobra wiadomość: prawidłowego korzystania z technologii można się nauczyć. Można wybrać najodpowiedniejszą drogę dla siebie, tak aby to one służyły nam, a nie my im. Można być  ś w i a d o m y m  zagrożeń, jakie czają się w ciemnych ścieżkach internetowych wyszukiwarek – tak, aby korzystać z technologii i wykorzystywać jej potencjał przy jednoczesnej świadomości, że przecież świat nie jest taki różowy i należy zawsze być ostrożnym, nawet wirtualnie. 


Jak dobrze korzystać i nie zwariować? 


Szczególnie powinniśmy uczyć tego młode pokolenia. Jeśli sam/a chcesz dowiedzieć się, jak nauczyć swoje dziecko efektywnego i dobrego korzystania z zasobów Internetu, zapraszam Cię do kursu „Dziecko bezpieczne w sieci” (by wejść do kursu kliknij w link poniżej). Kurs, który został nagrany razem ze specjalistą od mediów społecznościowych i prywatnie ojcem może pomóc Ci spojrzeć na Internet z innej perspektywy i podrzucić pomysły, jak efektywnie i we właściwy sposób nauczyć korzystania z niego swoich dzieci, a może przy okazji i siebie. 

Autor: Kornelia Arndt


Kurs online

Czy zdajesz sobie sprawę z tego, co Twoje dziecko robi w Internecie? Czy ktokolwiek jest w stanie zapanować nad wpływem, jaki inni ludzie mają na nasze dziecko? Na te i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedzi w tym kursie.

Podobne artykuły

Czym jest FOMO?

Czym jest FOMO?

20/10/2020, Kornelia Arndt
Społeczeństwo

Nie zdążysz otworzyć oczu, a już Twoja ręką znad krawędzi łóżka powoli wyciąga się i prostuje, sięgając w kierunku nocnej szafki, gdzie niewątpliwie będzie leżał on…Twój smartphone. Nie zdążyłeś jeszcze nawet przełknąć pierwszego kęsa obiadu, a już obejrzałeś dziesięć relacji Twoich znajomych na Instagramie? A może ciągle czujesz się zdołowany tym, że Twoje życie nie wygląda tak samo, jak życie instagramowych influencerów? Uważaj, być może i Ty cierpisz na FOMO.

Select country

Americas

Europe

Asia + Pacyfic

Middle East + Africa