Jezus radykalny

To niesamowite jak się zmieniamy pod wpływem małżeństwa. Po latach jestem coraz bardziej do niej podobny - nawet jakby wyładniałem!

Kategorie

Relacja z Bogiem

Autor

Mariusz Muszczyński

Kiedyś przyszedł do Jezusa bogaty młody człowiek. Tę historię opisuje Mateusz, Marek i Łukasz. Marek dodaje, że przybiegł do Jezusa, zdyszany, wydaje się, że zdesperowany. Widać, że mu zależało. Padł przed Nim. Zadał Mu ważne pytanie - jak żyć, by być zbawionym?


W jego życiu wszystko pozornie wyglądało dobrze - wierzący, żył uczciwie, wypełniał przykazania, oddawał dziesięciny i ofiary na biednych. Porządny facet. Jednak jego pytanie pokazuje, że nie czuł się spełniony. Wiedział, że czegoś mu brakuje, ale nie potrafił tego określić.


Jesteśmy dzisiaj bogatymi ludźmi. My? Tak. Europejczycy, rasy białej, klasy średniej, z wykształceniem, chrześcijanie. Jesteśmy bogaci i uprzywilejowani. Zdałem sobie z tego sprawę w Afryce, w Indiach.


Dlaczego ten młody człowiek czuł się tak niewygodnie? Poznał smak „niedosytu w obfitości”. Bo w życiu jest taki paradoks - im więcej chcemy zatrzymać dla siebie, tym większą czujemy stratę i dyskomfort. Im więcej mamy, tym mniej się z tego cieszymy. Egocentryzm wzmaga uczucie głodu i pustki. Im więcej pijesz słodkiego napoju, tym bardziej chcesz pić. Dobrobyt zatrzymany dla siebie męczy naszą psychikę jak psychopata.


Przeżywamy dzisiaj problemy pierwszego świata - strach przed załamaniem giełdy, utratą pracy, spłatą raty. Ponadto mamy masę problemów z samymi sobą, od pieprzyka na twarzy, przez wzrost, zgryz i biust. Niskie poczucie własnej wartości to plaga, współczesna epidemia. Wywołuje depresje, fobie, kompulsje i różne uzależnienia. Jest nam źle gdy nie jest nam dobrze. Nie akceptujemy niedogodności - zbyt wolnego internetu, korków ulicznych. Jesteśmy nieszczęśliwi, ponieważ mamy za dużo![Jezus mówi: jednego ci brak. Co to znaczyło? Mateusz mówi nieco inaczej - jeśli chcesz być doskonały... Brakuje ci tylko jednego kroku. Możesz to zrobić, to nie jest za trudne. Brakuje ci podjęcia decyzji. Radykalnej odwagi, by nie żyć dla siebie. Zacznij na serio żyć dla innych. Doskonałość to nie idealny stan, ale mesjański styl życia.


W jego wypadku problemem były pieniądze. Dla nas to może być wygoda - nie chce mi się. Presja towarzystwa - mnie nie wypada. Kasa - mam inne wydatki. Styl życia - kocham swoją życiową rutynę. Egoistyczne wartości - chcę być znany i bogaty.


Propozycja Jezusa wydaje się zbyt radykalna. Rozdać wszystko? Bez przesady. Tak, to jedyna szansa na przeżycie. Wyobraź sobie, że idziesz do lekarza i okazuje się, że masz nietolerancję na gluten. Lekarz mówi, żadnych pączków, drożdżówek, ulubionych bułeczek... Brzmi radykalnie? Owszem, ale ratuje życie.


Stwórca dokładnie wie, co jest naszym śmiertelnym zagrożeniem, co zabiera wolność, zatruwa życie. Okazuje się, że ratunek jest w oddaniu samego siebie. Dokładnie tak zrobił Mesjasz, dla całej ludzkości. Radykał na maksa.


Autor: Mariusz Muszczyński,
Źródło: http://nieboiziemia.pl/index.php/teksty/blisko-boga/item/jezus-radykalny


Dlaczego Jezus?

Kim był Jezus? Jedynie postacią historyczna? Wielkim nauczycielem? Prorokiem? A może był kimś więcej? Jeśli Jezus jest Bogiem, to na czym polega wiara w Niego? Jak nawiązać z Nim osobista relacje, która może zmienić całe życie?

Podobne artykuły

Jestem, więc wątpię

Jestem, więc wątpię

28/04/2023, Mateusz Jakubowski
Apologetyka, Droga do Boga, Rozwój charakteru

Od momentu, gdy się budzimy aż do chwili, gdy ponownie kładziemy się spać, nieustannie myślimy, czujemy oraz decydujemy. Każdego dnia wciąż na nowo mamy więc szansę uświadomić sobie, że nasza wiedza bywa nieprzejrzysta, a perspektywa niepełna; że być człowiekiem to doświadczać ograniczeń w każdej możliwej formie.

W poszukiwaniu odpowiedzi

W poszukiwaniu odpowiedzi

16/03/2023, Mateusz Jakubowski
Apologetyka, Droga do Boga, Sens życia

Przed kilkoma tygodniami, gdy wraz z grupą bliskich znajomych siedzieliśmy do późnych godzin nad przygasającym już ogniskiem, przyjemnie wtuleni w wyjątkowo gwieździste niebo, padły na pozór przypadkowe słowa, które natychmiast odbiły się dźwięcznym echem w moim umyśle: „wiesz… najtrudniej jest chyba przyznać się przed samym sobą, że przez niemal czterdzieści lat życia można było tkwić w błędzie”.

Kochać zupełnie obcego człowieka – żyli długo i szczęśliwie

Kochać zupełnie obcego człowieka – żyli długo i szczęśliwie

10/02/2023, Fundacja Dobrze Nam Razem
Małżeństwo, Pokonywanie trudności, Rozwój charakteru

Dwoje zupełnie sobie obcych ludzi, z różną historią, różnymi oczekiwaniami, różnymi wzorcami, różnymi… – właśnie! Tych „różnych” jest zwykle zasadniczo więcej niż podobnych – podejmuje decyzję i zaczyna budować swoje małżeństwo. W sumie niezależnie od tego jak długo młodzi znają się przed ślubem, czeka ich wszystkich kilka niespodzianek. I nie wszystkie są miłe.

Select country

Americas

Europe

Asia + Pacyfic

Middle East + Africa