Każdemu wolno marzyć!

Każdy z nas, gdyby mógł napisać swoje życie od nowa, podjąć decyzje, na które nie miał wpływu, zapewne wybrałby zupełnie inaczej. A przynajmniej, większość z nas, chociaż w jednym momencie swojego życia, myślała o tym „jakby to mogłoby być, gdyby tylko móc zaplanować to inaczej”. Jedno jest pewne – warto marzyć. Jednak dlaczego czasami rozpływamy się w marzeniach o nierealnych rzeczach albo takich, o których wiemy na pewno, że nie byłyby dla nas dobre?

Kategorie

Rozwój charakteru

Autor

Kornelia Arndt

Take me back to ’80.


Pisząc ten tekst siedzę w swoim pokoju późnym wieczorem, pod ciepłym kocykiem (bo tegoroczny lipiec nie reprezentuje godnie pory roku do której należy), słuchając… U2, The Smashing Pumpinks, Neil’a Younga – bynajmniej nie chrześcijańskich wykonawców (chyba, że dodamy do tej listy mało znany w Polsce, świetny chrześcijański zespół rockowy - Jars Of Clay). Fascynacja muzyką z dawnych lat, to jedno z moich najsilniejszych zainteresowań, dodatkowo na moje muzyczne wybory wpływa fakt, że gdybym sama mogła wybrać urodziłabym się w latach 70/80. w Ameryce.''


Powrót do przeszłości!


USA w rozkwicie. Rozwija się pojęcie „American Dream”, o czym marzy połowa świata. Kraj ten nieosłabiony tak bardzo II Wojną Światową jak Europa, cieszący się postępującym kapitalizmem i wolnością, o której połowa starego kontynentu mogła zapomnieć, podczas gdy ta druga dźwigała się z kryzysów i nie narażając na napięcia, próbowała ocalić to, co dotychczas osiągnęła. To czas powstawania najwspanialszych zespołów muzycznych w historii. To czas pierwszy salonów gier komputerowych, które znamy tylko z filmów, szalonej mody, żywych i jaskrawych kolorów, pojawienie się pierwszych dżinsów i charakterystycznych długich, białych skarpet, czy pierwszych filmów science fiction (niezapomniany „Powrót do przyszłości”).  Jeśli ktoś chce poczuć się mieszkańcem Ameryki w latach 80. powinien obejrzeć jeden z najpopularniejszych seriali „Stranger Things” lub tez oglądnąć stare teledyski ?. I chociaż całkowicie i niezaprzeczalnie jestem wdzięczna, że mogę żyć tu i teraz, i nie chciałabym tego tak naprawdę zmieniać, to jednak chciałabym, w zupełnie szalonych marzeniach, przenieść się na chwilę właśnie tam, żeby móc doświadczyć tego co minione. 

Wiem, że to pragnienie jest zupełnie nierealne, to jednak fascynacja ta niejako wytyczyła kierunek moich zainteresowań. To właśnie stamtąd pochodzi moja niezaprzeczalna miłość do muzyki i szperania w poszukiwaniu informacji o utworach i wykonawcach, a w końcu miała wpływ również na ścieżkę zawodową – chęć pracy w rozgłośni radiowej, gdzie swoją pasją mogłabym również zarażać innych.


„Powierz Panu swoje sprawy, a wtedy spełnią się twoje plany” 

Przyp. 16, 3 (SNP).


Dlatego ten tekst kieruje dla marzycieli – śnijcie i marzcie o rzeczach przeróżnych, wyciągajcie z nich to, co najlepsze i nie poddawajcie się, ale  - i będzie to bardzo duże „ale” – badajcie swoje marzenia. Niektóre pochodzą z miejsc w naszym sercu, które chce zaspokoić tylko siebie, nie zwracając uwagi na innych, a co najważniejsze – na Boga. Głęboko wierzę, że to Niebiański Ojciec wkłada w nasze serca wiele pragnień, pozwala odkryć naszą wrażliwość na pewne aspekty poruszające nas szczególnie – i to właśnie, z ufną modlitwą, za nimi powinniśmy iść. Wsłuchać się w siebie, a przede wszystkim w Niego. 

Jest wiele rzeczy, drogi czytelniku, które „chciałabym robić” albo „chciałabym mieć”. Cudzysłów nieprzypadkowy – chciałoby tego moje głośne, samolubne „JA”. Niektóre z tych rzeczy są dobre i nie zamykam im drogi, bo wydaje mi się, że nie przeszkodzą mi w wypełnieniu Bożego planu (zachowuję tu wszelką ostrożność, bo jak wiadomo z Panem Bogiem różnie bywa ?). Mimo to przekonałam się o tym wcale nie boleśnie, bo było to jedne z najwspanialszych okryć w moim życiu, że On ma dobre plany dla nas, a pragnienia, które wkłada w nasze serca prowadzą prosto do Niego, pozwalają żyć pełnie i być naprawdę szczęśliwym. Więc jeśli – myślisz, że Pan Bóg pokrzyżuje wszelkie Twoje marzenia, kiedy Mu je powierzysz, lub kiedy otworzysz się na Jego marzenia, to uwierz mi jest to bardzo dalekie od prawdy. 

Podejdź do marzeń ze szczerą modlitwą. On da ci pewność odnośnie drogi, którą masz obrać. Możesz przekonać się też, że to właśnie Bóg pomoże odkryć ci najwspanialsze marzenia, które od dawna były w Twoim sercu, a niektóre mogą przyjść do Ciebie podczas tej wędrówki. I choć nie zawsze ich realizacja będzie łatwa, wielokrotnie będą wymagały masy poświęceń, siły i energii, to jednego możesz być pewien – On Cię nigdy nie opuści. Przeciwnie – na każdej drodze, w każdym obranym kierunku, to Pan będzie Cię prowadził, upewniał, dodawał sił i kierował po wypełnienie wszystkich tych najcudowniejszych, pochodzących wprost od Niego, marzeń.

„A Pan, On będzie Tym, który pójdzie  przed tobą. On, Pan, będzie z tobą, nie porzuci cię ani nie opuści. Nie bój się i nie lękaj się”. 

V Mojż. 31, 8 (SNP). 


Autor: Kornelia Arndt


Marzenia w Biblii

Biblia również opowiada o marzeniach. Posłuchaj inspirującego wykładu na podstawie historii życia starotestamentowego Józefa.

Podobne artykuły

Na co czekasz?

Na co czekasz?

01/12/2021, Alina Żydek
Droga do Boga, Relacja z Bogiem

Rozpoczął się adwent. Dla wielu ludzi czas ten oznacza wzmożoną pracę, wydawanie pieniędzy i planowanie Wigilli. Oczekiwanie na „magiczny czas świąt”. Czy za przedświąteczną gorączką kryje się coś więcej? Jak dobrze i mądrze wykorzystać ten czas?

Najważniejsze pytanie

Najważniejsze pytanie

27/05/2021, Mateusz Lesiuk
Droga do Boga, Sens życia

Nasze życie jest na tyle krótkie, że nie jesteśmy w stanie odwiedzić większości pięknych miejsc na Ziemi, poznać, chociaż połowy interesujących ludzi czy przeczytać wszystkich ciekawych książek. Nie jesteśmy również w stanie objąć rozumem całej ludzkiej wiedzy.

Moja rozmowa z Bogiem

Moja rozmowa z Bogiem

01/07/2019, Szukając Boga
Droga do Boga

Jeśli miałbyś chwilę na przeprowadzenie rozmowy z Bogiem, co byś mu powiedział, o co byś zapytał? Czy skupił byś się na problemach świata, czy mówił osobiście - o swoim własnym życiu? Zobacz moją rozmowę z Bogiem.

Select country

Americas

Europe

Asia + Pacyfic

Middle East + Africa