
Czy pokój jest możliwy?
Rozmawiając o Świętach Bożego Narodzenia często pojawiają się słowa nadzieja i pokój. To w końcu najbardziej "magiczny czas" w roku. Jak dbać o pokój i mieć nadzieję, kiedy tak często nie mamy do tego powodu?
tym, którzy doświadczają krzywdy ze strony innych ludzi: „Nie sprzeciwiajcie się złemu, a jeśli cię kto uderzy w prawy policzek, nadstaw mu i drugi”
(Ewangelia Mateusza 5,39; zachęcam do przeczytania fragmentu Mt 5,38-48). Zacytowana wypowiedź Jezusa wzbudza w chrześcijaństwie (i nie tylko) wiele emocji i wywołuje różne reakcje. To jeden z wielu przypadków, w którym postulat Ewangelii jest sprzeczny z ludzką naturą. Dać się uderzyć? Przenigdy! A jeśli już coś takiego się stanie – oddać, zrewanżować się. Niech przeciwnika boli tak samo (no, może odrobinkę bardziej…). Cytując postać z pewnego polskiego filmu: „Sąd sądem, ale sprawiedliwość musi być po naszej stronie”. Czy więc powyżej przytoczony nakaz Jezusa jest możliwy do zastosowania, czy jest czymś w rodzaju szlachetnego, ale „martwego przepisu”?
Zacznę może w ten sposób: Nakaz Jezusa o nadstawieniu drugiego policzka w jakimś stopniu sam w sobie uderza mnie w jeden z policzków. Na pozór każe mi wyzbyć się godności, uderza w mój honor, stawia w pozycji osoby bezbronnej, naiwnej, słabej. Innymi słowy: każe być ofiarą. I to mi się nie podoba. Zastosowanie się do tego nakazu byłoby dla mnie krzywdą. Czy nie tak myśli większość czytających/słuchających te słowa?
Zastosowanie się do tego nakazu będzie niemożliwe, jeśli zinterpretujemy go jako nakaz przyjęcia postawy „chłopca do bicia”. Nikt o zdrowych zmysłach nie da się naiwnie i przy każdej okazji krzywdzić. Przynajmniej nie powinien. Owszem, cierpienie jest wpisane w nasze życie, może nawet szczególnie w życie chrześcijan. Ale przeżywanie cierpienia nie jest wyznacznikiem tego, czy się jest chrześcijaninem, czy nie. Cierpienie nie jest ani zasadą, ani regułą, ani tym bardziej celem chrześcijaństwa. Myślę też, że kiedy Jezus nakazuje nadstawiać drugi policzek, również nie chodzi mu o to, aby swoim naśladowcom przysporzyć krzywdy. Niemniej jednak Jego nakaz wydaje się być przeznaczony dla mięczaków. Na pewno?
Osobiście uważam, że wykonanie nakazu nadstawienia drugiego policzka jest raczej wyrazem ogromnej siły, niż słabości. Poniżej kilka moich myśli, które usiłują wytłumaczyć postawioną tezę:
Wniosek:
Jeśli nie akceptujesz agresji –
Jeśli potrafisz się jej sprzeciwić inaczej, niż po przez re-agresję –
Jeśli zainwestowałeś w rzeczy, których człowiek nie może zniszczyć –
Jeśli Twój kapitał jest dobrze zabezpieczony –
– To jesteś bardzo silnym człowiekiem. Chrześcijaństwo nigdy nie było dla mięczaków.
Zakończenie/podsumowanie:
Tak, nakaz Jezusa jest możliwy do zastosowania dzisiaj, przez każdego człowieka. Trzeba tylko odpowiednio ulokować swój kapitał. Jeśli wszystko, co posiadam i kim jestem, opieram na sobie i na tym, czego dokonałem, jestem licho zabezpieczony przed atakiem. Jeśli oprę się na Bogu, mogę czuć się bezpiecznie. Dlatego Jezus zalecił gromadzenie sobie skarbów w niebie, a nie na ziemi (Ewangelia Mateusza 6,19-21).
Na koniec pozwolę sobie na następujący obraz. Tylko błagam, nie odczytujcie go dosłownie (a zresztą, odczytujcie jak chcecie:P). Jeśli noszę przy sobie gotówkę, muszę liczyć się z tym, że ją zgubię, ktoś mi ją ukradnie lub się zniszczy. Jeśli używam karty debetowej z kodem PIN, to nawet jeśli ją zniszczę lub ktoś mi ją ukradnie nie stracę pieniędzy (najprawdopodobniej). Czy masz swój drugi policzek? Dwulicowość to nie tylko negatywne określenie.
Autor: Tymoteusz Bujok,
Źródło: http://niewiemcomyslec.pl/najtrudniejsza-rzecz-w-chrzescijanstwie/
Jedno życie
O co w nim tak naprawdę chodzi?
Poznaj kurs Odkrywanie Chrześcijaństwa
i dowiedz się jak go zorganizować.
Co w trudnych sytuacjach pozwala Ci iść naprzód ?
Poznaj kurs Odkrywanie Życia
i dowiedz się jak go zorganizować.
Rozmawiając o Świętach Bożego Narodzenia często pojawiają się słowa nadzieja i pokój. To w końcu najbardziej "magiczny czas" w roku. Jak dbać o pokój i mieć nadzieję, kiedy tak często nie mamy do tego powodu?
Cała Biblia opowiada historię o miłości, łasce i wierności Boga do człowieka. Zostały one najpełniej objawione przez śmierć i zmartwychwstanie zapowiedzianego przez proroków Zbawiciela - Jezusa. Bóg kocha człowieka tak bardzo, że oddał za niego swego Jedynego Syna. Jednak ta wiadomość nie wyczerpuje Ewangelii, nie jest jej pełną treścią.
Kintsugi [z japońskiego – złote łączenia] – to japońska sztuka naprawiania stłuczonej ceramiki poprzez łączenie poszczególnych elementów szlachetnymi materiałami. W efekcie rozbity przedmiot wygląda jeszcze lepiej niż przed stłuczeniem.