New is always better!

Nowe jest zawsze lepsze to jedna z głównych zasad jednego z bohaterów popularnego amerykańskiego sitcomu. Barney uważa, że ta dewiza pasuje do każdej sytuacji – zaczynając od nowych początków i życiowych wyborów, aż kłócąc się z przyjacielem...

Autor

Kornelia Arndt

Nowe jest zawsze lepsze to jedna z głównych zasad jednego z bohaterów popularnego amerykańskiego sitcomu. Barney uważa, że ta dewiza pasuje do każdej sytuacji – zaczynając od nowych początków i życiowych wyborów, aż kłócąc się z przyjacielem, stwierdza nawet, że lepsza jest ta nowsza whisky (nie trzeba być specjalistą, by wiedzieć, że to nieprawda). Upór i podkreślanie ważności oraz zastosowania tego zdania do wszystkiego, sprawił, że zaczęłam zastanawiać się nad prawdziwością tego stwierdzenia. Czy naprawdę nowe jest zawsze lepsze?


New is always better – but… are you sure? 


Przekładając te zasadę, np. na nowe zimowe buty zapewne większość osób stwierdzi: „Oczywiście, że nowe są lepsze! Nowe, czyste, ciepłe, posłużą przez lata”. Osoba bardzo przywiązana do swoich starych butów stwierdzi jednak: „Eee tam, tamte były lepsze, wygodniejsze, już wychodzone, nie obcierały stóp i wydają się takie znane”. Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Ten abstrakcyjny przykład służący jedynie za ilustrację, pokazuje nam coś… hah, no właśnie – nowego. Na nasze życiowe postrzeganie mają wpływ czynniki, które często blokują nas samych – strach przed zmianą, nie przekonanie czy to będzie na pewno lepsze, czasem brak podjęcia dobrych decyzji. 

Przypomnij sobie wszystkie te momenty, kiedy blokowałeś swoje życie przed czymś nowym w obawie przed nieznanym. Przypomnij sobie, proszę, chwile, gdy nie mogłeś/-aś się zdecydować odnośnie jednej rzeczy (ważnej lub nawet, zupełnie nieważnej), ale z powodu braku decyzyjności i zawahań wybierałeś/-aś niemądrze lub zbyt długo. 

Od dłuższego czasu obserwuję taką niepewność, brak odwagi i niedojrzałość w sobie, i niestety, coraz powszechniej we wszystkich ludziach. 


Jakie jest lekarstwo?


Niezależnie od tego czy boisz się zmian, czy jesteś osobą, która dojrzała, by iść za ciosem, być odważnym, a zmiany są tym, co napędza Cię do życia, w Biblii jest jedna z najprawdziwszych i najpiękniejszych prawd, gdzie zasada – new is always better – sprawdza się w 100%. 


Pan Bóg zawsze wie czego nam potrzeba i nad czym musimy pracować, by stawać się coraz bardziej podobni do Chrystusa. Dlatego już w Starym Testamencie podkreśla, że potrzebujemy nie tylko przemiany serca, ale wręcz nowego serca.


Dam wam serce nowe, nowego ducha włożę w wasze wnętrza. Usunę z was serce kamienne, a dam wam serce mięsiste.  (Księga Ezechiela 36, 26)

Dalej Pan Bóg mówi o tym, że Jego Duch w nas sprawi, że będziemy postępować według Jego słów i przykazań, byśmy wypełnili Jego wolę. I tak wiem, że te słowa Bóg kieruje do Ezechiela patrząc na nieprawość Izraela, gdy postawia się rozprawić z ich grzechami. No i co z tego? Czy tak samo nie jest z nami? Może nie budujemy sobie świątyń i bożków realnie, ale robimy to w swoich sercach. Jesteśmy uwikłani w nieczystości zupełnie tak, jak Izrael. Nasze serca są takie same, choć czyny inne. 


Wyposaż się w ekscytację do tego, co ma nadejść!


Dlatego właśnie dziś, gdziekolwiek jesteś, woła do Ciebie Ten, który nie boi się zmian – chce Ci dać odwagę, radość, czystość i nowe serce, byś mógł się cieszyć Jego wolą wobec Ciebie, chodzić w Świetle, a nie ciemności. Tego też można się bać – On da nam nowe serce, jak to w ogóle możliwe? Przerażające, lecz to kolejne wyzwanie. Właśnie w tym, jak trudne jest wyzwanie przed nami, tym słodsza jest nagroda na końcu. 

Wchodząc w ten „najwspanialszy czas w roku” (fraza, którą dobrze znamy z jednego z największych hitów - the most wonderful time of the year) warto przygotować swoje serca w wyczekiwaniu na Tego, Który ma ponownie nadejść!

Autor: Kornelia Arndt


Kurs TakeOff

Wierzymy, że Biblia oferuje najlepsze wyjaśnienie rzeczywistości takiej, jaką ją doświadczamy. Co więcej, odkrywa przed nami sposób na zdjęcie z siebie pewnego ciężaru, który nie pozwala nam odkrywać życia pełnego prawdziwej wolności i radości. Co potrzebujemy zrobić? Na chwilę "oderwać się od ziemi" i spróbować spojrzeć na świat z zupełnie innej, Bożej perspektywy. Wtedy wszystko zaczyna nabierać sensu...

Podobne artykuły

Nowy Rok, nowy problem?

Nowy Rok, nowy problem?

18/01/2023, Kornelia Arndt
Droga do Boga, Relacja z Bogiem

Niezależnie od tego, czy jesteśmy zwolennikami postanowień noworocznych, czy raczej do zmiany daty podchodzimy sceptycznie lub obojętnie – Nowy Rok powoduje pewnego rodzaju napięcie.

Złote łączenia

Złote łączenia

19/10/2022, Kornelia Arndt
Droga do Boga, Pokonywanie trudności, Relacja z Bogiem

Kintsugi [z japońskiego – złote łączenia] – to japońska sztuka naprawiania stłuczonej ceramiki poprzez łączenie poszczególnych elementów szlachetnymi materiałami. W efekcie rozbity przedmiot wygląda jeszcze lepiej niż przed stłuczeniem.

Słowa, które wypowiadam

Słowa, które wypowiadam

24/06/2021, Kornelia Arndt
Relacja z Bogiem, Rozwój charakteru

Jak często zdarzyło Ci się ugryźć w język, ale tak o kilka sekund za późno? Słowa poleciały, jakby z procy, ale bez wcześniej przemyślanej trajektorii lotu, mimo to trafiły, prosto w serce drugiej osoby i to wcale nie w ten pozytywny sposób.

Select country

Americas

Europe

Asia + Pacyfic

Middle East + Africa