(Nie)wierzę?

Nie będzie wielkim odkryciem, jeśli postawimy tezę, że we współczesnym świecie słowo „wiara” nie ma wielkiego znaczenia dla większości ludzi – przeważnie tych spoza kościoła. Niestety czasami słowo to traci sens nawet dla tych, którzy do kościoła należą.

Autor

Kornelia Arndt

Przeżywamy wiele kryzysów – mówi się coraz głośniej o kryzysie męskości, kryzysie wiary i wielu innych, gdzie ludzie porównują to, co było do tego, co jest.  Nie warto bawić się w ocenianie tych dwóch postaw. Pomimo tego, warto natomiast zastanowić się czy i dla nas słowo „wiara” ma wciąż to samo znaczenie.


Wiara czyni cuda


Wiara naprawdę czyni cuda? Kolejny niepopularny ówcześnie frazes. Jednak największą prawdą w Twoim chrześcijańskim życiu będzie (jeśli dotychczas się o tym nie przekonałeś), że tak - wiara czyni cuda.

Przez wiarę Noe miał wystarczająco siły, by pomimo wszelkich przeciwności ze strony ludzi, zbudować arkę i uwierzyć w Bożą obietnicę o deszczu. To przez wiarę Mojżesz dokonał niemożliwego, sprzeciwiając się faraonowi i wyprowadził lud izraelski z Egiptu, znów ufając całkowicie Bożej Obietnicy o wolności i Ziemi Obiecanej dla Izraela. To przez wiarę Hiob nie poddał się w swoich udrękach i stratach, ale zaufał Bogu, który go wynagrodził. Przez wiarę w modlitwę i Boże obietnice Salomon został najmądrzejszym królem na świecie. Wiara sprawiła, że niepłodne zostawały matkami, a chorzy odzyskiwali zdrowie.

W tym miejscu zacytować można cały rozdział 11 z listu do Hebrajczyków. Bóg w tak wielu miejscach Swojego Słowa pokazuje nam, co znaczy naprawdę wierzyć oraz co stanie się udziałem tych, którzy okażą się wiernymi. On nie pozostawia nas samych sobie, nie opuszcza, ale wyposaża i pozwala zobaczyć wypełnienie się swoich obietnic.


 „Bóg nie jest człowiekiem, żeby nie dotrzymać słowa


„Bóg nie jest człowiekiem, żeby nie dotrzymać słowa – mocne, prawda? Usłyszałam to zdanie już jakiś czas temu. Za każdym razem, gdy je sobie przypominam coś we mnie pęka. Z jednej strony dlatego, że często polegam na ludziach bardziej niż na Bogu. Moja wiara nie przechodzi wtedy tej próby. Bóg naprawdę nie jest człowiekiem, jest kimś dużo więcej. Właśnie dlatego wiara w Niego powinna być większa i głębsza niż w cokolwiek dostrzegalnego. 

Co jest złego w wierze w ludzi? Prawdopodobnie nic. Powinniśmy oczywiście widzieć dobro w innych i wierzyć, że to ono w nich zwycięży. Jednak pokładanie zbytniej wiary w drugiej osobie może poprowadzić nas w bardzo niebezpieczne rejony. Ludzie zawodzą. To jest nasza natura i fakt. Im wcześniej to zaakceptujemy, tym lepiej możemy współpracować i żyć między sobą. Tym jednak, który nigdy nie zawodzi i zawsze dotrzymuje obietnic jest Jahwe. Nie ma nic ani nikogo innego tak wiernego. Jeśli On jest wierny, to gdzie jest moja wiara? W co wierzę bardziej niż w Niego i w Boże Słowo?

Jeśli zdecydujesz się być wiernym Jego Słowu i wierzyć w Niego całym swoim sercem, to On pozwoli Ci zobaczyć działanie obietnicy, która jeszcze się nie wypełniła, ale wypełnia się teraz i jesteś nią Ty. 


Autor: Kornelia Arndt


Dlaczego warto wierzyć?

Czy Jezus był rzeczywiście tym za kogo się podawał? A jeśli tak, to co z tego wynika dla nas dzisiaj? Na czym polega praktyczne życie wiarą? Czy wiara, zaufanie, poleganie na Bogu w sytuacjach życiowych się sprawdza?

Podobne artykuły

Jestem, więc wątpię

Jestem, więc wątpię

28/04/2023, Mateusz Jakubowski
Apologetyka, Droga do Boga, Rozwój charakteru

Od momentu, gdy się budzimy aż do chwili, gdy ponownie kładziemy się spać, nieustannie myślimy, czujemy oraz decydujemy. Każdego dnia wciąż na nowo mamy więc szansę uświadomić sobie, że nasza wiedza bywa nieprzejrzysta, a perspektywa niepełna; że być człowiekiem to doświadczać ograniczeń w każdej możliwej formie.

Najważniejsze pytanie

Najważniejsze pytanie

27/05/2021, Mateusz Lesiuk
Droga do Boga, Sens życia

Nasze życie jest na tyle krótkie, że nie jesteśmy w stanie odwiedzić większości pięknych miejsc na Ziemi, poznać, chociaż połowy interesujących ludzi czy przeczytać wszystkich ciekawych książek. Nie jesteśmy również w stanie objąć rozumem całej ludzkiej wiedzy.

Miałka wiara

Miałka wiara

10/05/2021, Kornelia Arndt
Pokonywanie trudności, Relacja z Bogiem

Obserwując różne zjawiska w kościele, ale też wśród kręgów różnych znajomych, pojawiły się w mojej głowie refleksje nad istotą wiary, jej rozwojem i tym, czym jest dla współczesnych wierzących. Nie chodziło o zastanawianie się nad światowymi systemami religijnymi i rozpracowaniem ich, ale po prostu o wierze ludzi żyjących wokół mnie.

Select country

Americas

Europe

Asia + Pacyfic

Middle East + Africa