(S)Twórca inspiruje twórców

Czy wiara w Boga to tylko modlitwa, czytanie Biblii, kościół? A może wiarę w Boga da się połączyć z realizacją pasji? Kiedy otwieram Biblię, pierwsze, co czytam, to historia stworzenia świata i człowieka. Bóg z przyjemnością patrzy na to, co powołał do życia i nazywa to dobrym. 


Autor

Aneta Gębal

Czy wiara w Boga to tylko modlitwa, czytanie Biblii, kościół? A może  wiarę w Boga da się połączyć z realizacją pasji?

Kiedy otwieram Biblię, pierwsze, co czytam, to historia stworzenia świata i człowieka. Bóg z przyjemnością patrzy na to, co powołał do życia i nazywa to dobrym. 
Adam też dostał twórcze zadanie – miał nadać nazwy stworzonym przez Boga zwierzętom. Dostał zielone światło, by na kanwie tego, co zrobił, Bóg mógł również coś stworzyć. Kochasz tworzyć? Zobacz, co da się z tym zrobić :)Twórczych metafor znajdziemy w Biblii sporo. Poznaj Boga jako prekursora sztuki. Jako Twórcę, który chce zainspirować nas do rozwijania talentów, z którymi nas stworzył.


Tworzenie słowem. 


Bóg je wypowiadał i pojawiało się to, co wywołał z nicości, chaosu i ciemnego pustkowia. Mówił: „Niech stanie się…” i stawało się. Światło. Niebo. Ziemia. Rośliny. Zwierzęta. Kiedy spojrzał na wszystko, co uczynił, był zadowolony.
Słowa Boga zmieniły rzeczywistość.
O słowach, które my wypowiadamy, pisaliśmy niedawno na naszym blogu.
Tak, słowa mogą zranić. Ale mogą też leczyć. Odnawiać i tworzyć na nowo. Jeśli tylko Boże Słowo weźmiemy sobie za wzór.

Śmierć i życie są w mocy języka, kto umie się nim posługiwać, korzysta z jego owocu.(Przypowieści 18:21)

Lubisz pisać i opowiadać? Rób to. Buduj słowami przestrzeń, w której zarówno Ty, jak i Twoi czytelnicy czy słuchacze znajdą odpocznienie, wzmocnienie, zachętę.
Co zrobić, żeby słowa miały w sobie życie i to życie dawały innym? Karm się życiem. 

Człowiek dobry z dobrego skarbca swego serca wydobywa dobro, a niegodziwy ze złego wydobywa zło, gdyż z obfitości serca mówią jego usta. (Ewangelia Łukasza 6:45)

Czytaj Boże Słowo. Zainspiruj się przypowieściami Jezusa. Ucz się od Niego, jak opowiadać innym o Bogu i jak rozmawiać z Bogiem. I nie tylko o Nim.Rękodzieło. Rzeźba. Rysunek.Rękodzieło jest w cenie. O wiele bardziej pracochłonne niż maszynowa produkcja. To, co powstaje, jest niepowtarzalne, wyjątkowe. Można powiedzieć, że twórca wkłada część siebie w to, co tworzy. Zostawia na tym swoje odciski palców. Dotyk, bliskość, ciepło.

Przyglądałam się kiedyś pracy garncarza. Pamiętam to wrażenie delikatności, lekkości i płynności. Wystarczał delikatny dotyk, czasem ledwie muśnięcie i bezkształtna bryła stawała się naczyniem. 

Pojawienie się człowieka wyróżnia się na tle biblijnego opisu stworzenia świata. Bóg “ukształtował z prochu ziemi człowieka, tchnął w jego nozdrza dech życia” (Ks. Rodzaju2:7), tworząc go na swój obraz, na swoje podobieństwo. Stworzeni z miłością. I z miłości.
Utkani jak drogocenna tkanina - tak stworzenie opisuje Dawid w Psalmie 139. 

Czasem w rękach twórcy pojawiają się narzędzia. Pędzel, dłuto…
W Biblii znalazłam obrazy, w których Bóg również nimi się posługuje. W Księdze Izajasza mówi o tym, że Ci, którzy są u drodzy wymalowani/wyryci są na Jego dłoni (Ks. Izajasza 49:16)

Spójrz na swoje dłonie. Jest w nich twórczy potencjał. Działaj! Twórz!Śpiewajcie Panu pieśń nową.


A muzyka? 
Świat dookoła pełen jest dźwięków. Ptaki, owady, szum drzew, górski potok. Rozbrzmiewa nią niebo. Zatrzymaj się na chwilę. Posłuchaj. Dołącz do tej orkiestry.


Będę śpiewał dla PANA, póki żyję,

Będę grał memu Bogu, póki jestem.

Niech moja pieśń brzmi Mu jak najmilej,

Radość w PANU jest moim pragnieniem! (Psalm 104:33-34)
To fragment z Psalmu 104. Pieśni o mądrości Boga. O Jego działaniu.  O Jego obecności we wszystkim, co nas otacza, we wszystkim, co żyje. 

Psalmy, którymi modlił się m.in. Dawid, zostały zebrane jako jedna z biblijnych ksiąg. 
O czym śpiewać? O tym, co gra Ci w duszy. O tym, co Cię otacza.

Psalm 96 to zachęta, by uwielbiać Boga. Zajrzyj tam - przeczytaj, jak śpiewał Dawid. 

Psalmy stały się inspiracją dla wielu muzyków. Może zainspirują i Ciebie!


Modlitwa pełna pasji? Módl się swoją pasją!Wróćmy do pytania, które pojawiło się na początku. Czy wiara w Boga to tylko modlitwa, czytanie Biblii, kościół? Może da się ją połączyć z tym, co jest Twoją pasją, z rozwijaniem talentów, które masz?

Lubię patrzeć na ludzi podczas pracy, kiedy robią to, co kochają. Czy jest to granie na instrumencie, czy jakaś zajęcia manualne, czy opowiadanie o tym, co ich zafascynowało. Jest coś, co ich łączy, choć robią różne rzeczy. Są temu w pełni oddani, jakby nieco odłączeni od tego, co tu i teraz. Zanurzeni w inną rzeczywistość. Są sam na sam z tym, co kochają. 

Modlitwa również jest takim oddzieleniem, intymnością z Bogiem. Ale często trudno jest skupić się na modlitwie. Myśli uciekają, łatwo się rozpraszają i pomimo szczerego pragnienia, nie spotykamy się w niej z Bogiem, bo tak naprawdę nasze serce, nasze myśli są nieobecne.

Nie raz tego doświadczyłam. Pomimo ciszy, pomimo zamkniętych drzwi. Pozostaje bowiem całkiem spora przestrzeń, po której hulają myśli, emocje, uczucia. Niekoniecznie te z najwyższej półki.
A ja nie zawsze potrafię je ujarzmić, zagnać w kąt, kazać im siedzieć cicho.
Znalazłam na to sposób. Przestrzenią modlitwy stała się kartka papieru. Podziałało. Udało mi się upchnąć myśli w kratkach kartek formatu A5. Modlę się, pisząc.

A Ty co kochasz? Malujesz, śpiewasz, grasz… Cokolwiek robisz, cokolwiek tworzysz - zaproś do tego Boga. Módl się, nawlekając koraliki na cienką żyłkę, nakładając kolejne warstw farby na płótno, tańcząc… 

Spotkaj się w tym z Bogiem. On przyjmie Twoje zaproszenie.
Bo Twój talent to dar, prezent od Niego.
A największą radością tego, który daje prezent, jest widzieć, jak obdarowany z niego korzysta i zaprasza go do wspólnej radości.Aneta GębalJak się modlić?

Każdy może się modlić. To szczególne doświadczenie może napełnić cię poczuciem sensu i celu życia. Odkryj, jak każdego dnia spotykać się z Bogiem w modlitwie.


Zapraszamy!


Podobne artykuły

Słowa, które wypowiadam

Słowa, które wypowiadam

24/06/2021, Kornelia Arndt
Relacja z Bogiem, Rozwój charakteru

Jak często zdarzyło Ci się ugryźć w język, ale tak o kilka sekund za późno? Słowa poleciały, jakby z procy, ale bez wcześniej przemyślanej trajektorii lotu, mimo to trafiły, prosto w serce drugiej osoby i to wcale nie w ten pozytywny sposób.

Trochę o modlitwie

Trochę o modlitwie

19/02/2021, Natalia Waleczek
Droga do Boga, Relacja z Bogiem

Dokąd uciekasz, kiedy cierpisz? Do kogo biegniesz, kiedy pragniesz wydusić swoje rozradowanie? Gdzie i przy kim czujesz się bezpiecznie? No właśnie. Dla każdego z nas taki „schron” jest ważny i newralgiczny, jak dom, który zapewnia bezpieczeństwo, miłość i możliwość bycia w stu procentach sobą.

Faryzeusz zdemaskowany

Faryzeusz zdemaskowany

29/03/2019, Emilian Kujawski
Relacja z Bogiem

Odkryłem drogę do tego, by modlitwa nigdy więcej nie była „chrześcijańską powinnością”. Proste pytania jak walec rozjechały moją rutynę. To było jak rentgen umysłu i duszy. Krótka historia mojej rozprawy z kursem „Jak się modlić?”

Select country

Americas

Europe

Asia + Pacyfic

Middle East + Africa