Trochę o modlitwie

Dokąd uciekasz, kiedy cierpisz? Do kogo biegniesz, kiedy pragniesz wydusić swoje rozradowanie? Gdzie i przy kim czujesz się bezpiecznie? No właśnie. Dla każdego z nas taki „schron” jest ważny i newralgiczny, jak dom, który zapewnia bezpieczeństwo, miłość i możliwość bycia w stu procentach sobą.

Autor

Natalia Waleczek

W tym artykule znajdziesz trochę informacji o modlitwie (może odpowiedzi, których szukasz), zostaną ci zadane pytanie, na które chciałabym, byś sam przed sobą, szczerze, odpowiedział.


Czym tak właściwie jest modlitwa?


Patrząc na „wikipediową” definicję jest to poczynanie kultowe występujące nie tylko w chrześcijaństwie, ale także w wielu innych religiach. Polega na skierowaniu swoich myśli do istoty lub istot będących motywem danego kultu. Dziś jednak skupię się na modlitwie w chrześcijaństwie. Odnosząc się do tego, co mówi Słowo Boże na temat modlitwy, możemy zauważyć, iż jest to po prostu szczera, opierająca się na zaufaniu rozmowa z Bogiem, dzięki której będziemy w stanie sprostać wyzwaniom. Bóg nazywa tych, którzy Mu ufają, swoimi dziećmi, dlatego modlitwę należałoby porównać do rozmowy z Tatą. Obraz relacji dziecka z ojcem nie zawsze jest perfekcyjny. Często słyszy się o przemocy ojca wobec swoich pociech, ale obraz relacji dziecka z Ojcem, jako Bogiem jest niewyobrażalnie piękny, ponieważ jest to Ojciec,  który z pewnością będzie zaopatrzał w zrozumienie i to, czego w danym momencie potrzebujemy. Jeśli oddamy się Bogu i z wiarą będziemy z Nim rozmawiać – On będzie dawał jasne i czytelne odpowiedzi. Tak naprawdę kluczowe jest nasze nastawienie. 


„Wysłucham was, gdy będziecie Mnie wzywać i zbliżać się do Mnie w modlitwie” (Jer. 29:12)


No i tutaj jest miejsce na pytanie do ciebie. Łatwo przychodzi ci się modlić? Jakiś czas temu przeprowadziłam anonimową ankietę, w której właśnie padło takie pytanie. 52% ankietowanych odpowiedziało, że nie mają z tym problemu, 41% zadeklarowało, że zależy czy są sami, czy w grupie, a 7% oznajmiło, że ma z tym duży problem. Kolejne pytanie brzmi: Czy kiedy się modlisz, przynosi ci to ulgę? Ogromnym zachęceniem dla mnie było to, że 88% ankietowanych zaznaczyło odpowiedź „Tak”, co nie zmienia faktu, że pojawiły się odpowiedzi wskazujące na „Nie”. 

Jeśli nie wiesz jak zacząć – w tym miejscu chcę cię zachęcić do kursu Jak się modlić?, w którym poznasz ważne wskazówki przydatne w czasie modlitwy. Sama przyznam, że kiedy zdecydowałam się zrobić ten kurs, w czasie, gdy moja relacja z Bogiem przechodziła przez burzliwy okres, wiele mi to dało i zobaczyłam, jak bardzo potrzebna i ważna jest modlitwa.

Powyższy werset jest obietnicą nadaną przez Boga, która mówi o tym, że kiedykolwiek, kiedy będziemy zwracać się do Boga z pragnieniem, On będzie słuchał, jak najlepszy psycholog, nauczyciel, czy rodzic. Tylko pytanie, czy tego pragniesz?


Bóg czeka na ciebie. On ma dla ciebie niezmierzone bogactwo łaski!


Brzmi dobrze, nieprawdaż? Bóg Wszechmogący czeka właśnie na ciebie. On chce nawiązać z tobą relację, dzięki której dowiesz się, czym jest niekończąca się miłość. Chce cię obdarować darem doskonałym. Wszelkie dobro, które cię spotyka, pochodzi od Ojca w Niebie (patrz Jakub 1:17). Kiedy osiągniesz sukces – podziękuj Bogu, kiedy odczuwasz zmartwienie czy rozpacz – zwróć się do Niego z prośbą o pocieszenie. Przy Kochającym ciebie Bogu możesz w stu procentach się otworzyć i wylać to, co ci leży na sercu. Bóg daje ci schronienie i ukojenie w swoich ramionach. On na ciebie czeka i jest chętny cię wysłuchać. Myślę, a nawet jestem pewna, że warto to wykorzystać i zwrócić się do Niego! Nie czekaj ?


Jak się modlić?

Modlitwa to naprawdę niezwykła rozmowa. Tak, jak w każdej rozmowie, dzięki niej poznajemy coraz lepiej Rozmówcę.

To modlitwa może pomóc Ci w trudnościach, dać nadzieję i być drogą do lepszego poznania Pana Boga.  

Zapisz się do kursu, by wejść na kolejny poziom w relacji z Bogiem! 

Zapraszamy!


Podobne artykuły

Nowy Rok, nowy problem?

Nowy Rok, nowy problem?

18/01/2023, Kornelia Arndt
Droga do Boga, Relacja z Bogiem

Niezależnie od tego, czy jesteśmy zwolennikami postanowień noworocznych, czy raczej do zmiany daty podchodzimy sceptycznie lub obojętnie – Nowy Rok powoduje pewnego rodzaju napięcie.

Modlitwa Jezusowa i rozwój tradycji hezychastycznej, cz.III

Modlitwa Jezusowa i rozwój tradycji hezychastycznej, cz.III

18/03/2022, Mateusz Lesiuk
Biblia, Droga do Boga, Relacja z Bogiem

To już ostatni artykuł na temat „Modlitwy Jezusowej". Jeśli jeszcze nie czytałeś/aś – zajrzyj do poprzednich części i wróć tutaj! W tej części przyjrzymy się ostatnim okresom w rozwoju tradycji hezychastycznej, a refleksje na temat modlitwy Jezusowej – co oznacza i jaką niesie za sobą mądrość – mogą pomóc Ci w lepszym wykorzystywaniu tej dyscypliny duchowej w swoim codziennym życiu!

Modlitwa Jezusowa i rozwój tradycji hezychastycznej, cz. II

Modlitwa Jezusowa i rozwój tradycji hezychastycznej, cz. II

17/03/2022, Mateusz Lesiuk
Biblia, Droga do Boga, Relacja z Bogiem

Kolejna część rozważań o Modlitwie Jezusowej. Zachęcamy do sięgnięcia najpierw po pierwszą część. Modlitwa to jeden z najważniejszych składników życia chrześcijańskiego. Dzięki niej mamy nieprzerwany dostęp do Boga. My jednak traktujemy ją różnie. W tej serii artykułów omawiamy historię i tradycję modlitwy Jezusowej. Kolejna część już za tydzień! Zapraszamy!

Select country

Americas

Europe

Asia + Pacyfic

Middle East + Africa