
Nowy Rok, nowy problem?
Niezależnie od tego, czy jesteśmy zwolennikami postanowień noworocznych, czy raczej do zmiany daty podchodzimy sceptycznie lub obojętnie – Nowy Rok powoduje pewnego rodzaju napięcie.
Dokąd uciekasz, kiedy cierpisz? Do kogo biegniesz, kiedy pragniesz wydusić swoje rozradowanie? Gdzie i przy kim czujesz się bezpiecznie? No właśnie. Dla każdego z nas taki „schron” jest ważny i newralgiczny, jak dom, który zapewnia bezpieczeństwo, miłość i możliwość bycia w stu procentach sobą.
W tym artykule znajdziesz trochę informacji o modlitwie (może odpowiedzi, których szukasz), zostaną ci zadane pytanie, na które chciałabym, byś sam przed sobą, szczerze, odpowiedział.
Patrząc na „wikipediową” definicję jest to poczynanie kultowe występujące nie tylko w chrześcijaństwie, ale także w wielu innych religiach. Polega na skierowaniu swoich myśli do istoty lub istot będących motywem danego kultu. Dziś jednak skupię się na modlitwie w chrześcijaństwie. Odnosząc się do tego, co mówi Słowo Boże na temat modlitwy, możemy zauważyć, iż jest to po prostu szczera, opierająca się na zaufaniu rozmowa z Bogiem, dzięki której będziemy w stanie sprostać wyzwaniom. Bóg nazywa tych, którzy Mu ufają, swoimi dziećmi, dlatego modlitwę należałoby porównać do rozmowy z Tatą. Obraz relacji dziecka z ojcem nie zawsze jest perfekcyjny. Często słyszy się o przemocy ojca wobec swoich pociech, ale obraz relacji dziecka z Ojcem, jako Bogiem jest niewyobrażalnie piękny, ponieważ jest to Ojciec, który z pewnością będzie zaopatrzał w zrozumienie i to, czego w danym momencie potrzebujemy. Jeśli oddamy się Bogu i z wiarą będziemy z Nim rozmawiać – On będzie dawał jasne i czytelne odpowiedzi. Tak naprawdę kluczowe jest nasze nastawienie.
No i tutaj jest miejsce na pytanie do ciebie. Łatwo przychodzi ci się modlić? Jakiś czas temu przeprowadziłam anonimową ankietę, w której właśnie padło takie pytanie. 52% ankietowanych odpowiedziało, że nie mają z tym problemu, 41% zadeklarowało, że zależy czy są sami, czy w grupie, a 7% oznajmiło, że ma z tym duży problem. Kolejne pytanie brzmi: Czy kiedy się modlisz, przynosi ci to ulgę? Ogromnym zachęceniem dla mnie było to, że 88% ankietowanych zaznaczyło odpowiedź „Tak”, co nie zmienia faktu, że pojawiły się odpowiedzi wskazujące na „Nie”.
Jeśli nie wiesz jak zacząć – w tym miejscu chcę cię zachęcić do kursu Jak się modlić?, w którym poznasz ważne wskazówki przydatne w czasie modlitwy. Sama przyznam, że kiedy zdecydowałam się zrobić ten kurs, w czasie, gdy moja relacja z Bogiem przechodziła przez burzliwy okres, wiele mi to dało i zobaczyłam, jak bardzo potrzebna i ważna jest modlitwa.
Powyższy werset jest obietnicą nadaną przez Boga, która mówi o tym, że kiedykolwiek, kiedy będziemy zwracać się do Boga z pragnieniem, On będzie słuchał, jak najlepszy psycholog, nauczyciel, czy rodzic. Tylko pytanie, czy tego pragniesz?
Brzmi dobrze, nieprawdaż? Bóg Wszechmogący czeka właśnie na ciebie. On chce nawiązać z tobą relację, dzięki której dowiesz się, czym jest niekończąca się miłość. Chce cię obdarować darem doskonałym. Wszelkie dobro, które cię spotyka, pochodzi od Ojca w Niebie (patrz Jakub 1:17). Kiedy osiągniesz sukces – podziękuj Bogu, kiedy odczuwasz zmartwienie czy rozpacz – zwróć się do Niego z prośbą o pocieszenie. Przy Kochającym ciebie Bogu możesz w stu procentach się otworzyć i wylać to, co ci leży na sercu. Bóg daje ci schronienie i ukojenie w swoich ramionach. On na ciebie czeka i jest chętny cię wysłuchać. Myślę, a nawet jestem pewna, że warto to wykorzystać i zwrócić się do Niego! Nie czekaj ?
Modlitwa to naprawdę niezwykła rozmowa. Tak, jak w każdej rozmowie, dzięki niej poznajemy coraz lepiej Rozmówcę.
To modlitwa może pomóc Ci w trudnościach, dać nadzieję i być drogą do lepszego poznania Pana Boga.
Zapisz się do kursu, by wejść na kolejny poziom w relacji z Bogiem!
Zapraszamy!
Niezależnie od tego, czy jesteśmy zwolennikami postanowień noworocznych, czy raczej do zmiany daty podchodzimy sceptycznie lub obojętnie – Nowy Rok powoduje pewnego rodzaju napięcie.
To już ostatni artykuł na temat „Modlitwy Jezusowej". Jeśli jeszcze nie czytałeś/aś – zajrzyj do poprzednich części i wróć tutaj! W tej części przyjrzymy się ostatnim okresom w rozwoju tradycji hezychastycznej, a refleksje na temat modlitwy Jezusowej – co oznacza i jaką niesie za sobą mądrość – mogą pomóc Ci w lepszym wykorzystywaniu tej dyscypliny duchowej w swoim codziennym życiu!
Kolejna część rozważań o Modlitwie Jezusowej. Zachęcamy do sięgnięcia najpierw po pierwszą część. Modlitwa to jeden z najważniejszych składników życia chrześcijańskiego. Dzięki niej mamy nieprzerwany dostęp do Boga. My jednak traktujemy ją różnie. W tej serii artykułów omawiamy historię i tradycję modlitwy Jezusowej. Kolejna część już za tydzień! Zapraszamy!