Złote łączenia

Kintsugi [z japońskiego – złote łączenia] – to japońska sztuka naprawiania stłuczonej ceramiki poprzez łączenie poszczególnych elementów szlachetnymi materiałami. W efekcie rozbity przedmiot wygląda jeszcze lepiej niż przed stłuczeniem.

Autor

Kornelia Arndt

Kintsugi [z japońskiego – złote łączenia] – to japońska sztuka naprawiania stłuczonej ceramiki poprzez łączenie poszczególnych elementów szlachetnymi materiałami. W efekcie rozbity przedmiot wygląda jeszcze lepiej niż przed stłuczeniem. Obecnie, technika stała się sztuką samą w sobie – tłucze się dobre przedmioty, by specjalnie je naprawić w ten piękny i misterny sposób. 

Jest w tym obrazie coś pocieszającego.

Zamieszczam przykład poniżej, by lepiej zwizualizować, jak może wyglądać takie naczynie.

Dobrze, teraz wszyscy mamy w głowie ten sam obraz. 

Misternie rzeźbione naczynie staj się czymś niesamowicie piękniejszym przez to, że zostało zniszczone. Czy to nie jest wyjątkowa ilustracja? 

Kryje się w tym jakaś głębsza prawda – prawda, która korzenie ma gdzieś głęboko w samej naszej istocie.

„Życie jest trudne?"

Truizmem byłoby powiedzieć, że życie jest trudne. Oczywiście, że jest trudne. Często rani nas na sposoby, których nigdy nie byliśmy w stanie przewidzieć. Paraliżuje. Traumatyzuje. Pozbawia nadziei. Rozbija na kawałki. 
Jak te zniszczone naczynia możemy bezradnie czekać, aż zostaniemy poskładani na nowo.

Chociaż ilustracja o byciu składanym na nowo w misterny sposób ze szlachetnych materiałów wyjątkowo mi się podoba, to uważam, że lepiej zadziała w przykładzie, którego chce użyć, kiedy powiem, że nie jesteśmy skończonym dziełem. Jesteśmy ciągle sklejani na nowo z coraz szlachetniejszych materiałów, misterniej i piękniej przy każdym pęknięciu. Kiedy? Kiedy wpuszczamy do swojego życia, kogoś, Kto bezinteresowanie oddał za nas wszystko. 

Widzieć wszystko wyraźniej

Jednym z moich ulubionych pisarzy jest C.S. Lewis. Lewis jako pisarz i wybitny profesor na Oxfordzie i Cambridge pisał, że wierzy (tutaj proszę mi wybaczyć luźną parafrazę – brzmi ona w moim odczuciu lekko lepiej w tekście, który czytasz) w chrześcijaństwo tak, jak w Słońce. Nie dlatego, że je widzi, ale dlatego, że dzięki niemu widzi wszystko inne. 

Zdaniem Lewisa – a także i moim – chrześcijaństwo pokazuje wszystko wokół wyraźniej. Przede wszystkim nawet samo w sobie pokazuje, jak bardzo potrzebujemy Boga – często jest na tyle złamane, przez jednostkowe (a czasem i organizacyjne) działania, egoizm, władzę i tak dalej. Pokazuje, jak bardzo potrzebujemy zmienienia perspektywy – poskładania na nowo.

Piękno we właściwym czasie 

W Księdze Kaznodziei czytamy „On wszystko uczynił pięknym w swoim czasie” – jesteś w fazie tworzenia.
Oczywiście, proszę się nie obrażać, na tę dość brutalną być może dla niektórych analogię zbitego naczynia – szczególnie jeśli nie doświadczyłeś/aś tej przemieniającej mocy, uwierz, nie masz powodu do czucia się obrażonym. Ale może dasz szansę i spojrzysz – najbardziej obiektywnie jak potrafisz, chowając swój narcyzm (a każdy z nas w jakimś stopniu takowy narcyz posiada) do kieszeni na krótką chwilę – i przyznasz, że jest coś niesamowicie pięknego w tym, że nieważne w jakim stopniu zostałeś stłuczony (może tylko uszczerbiony?), możesz zostać sklejony w piękniejszy sposób niż byłbyś/byłabyś w stanie uwierzyć. Tym samym zobaczyć wszystko z innej perspektywy.

Nie wiem w jakim stopniu możesz liczyć na natychmiastowe poskładanie przychodząc do Jezusa. Czasem dzieje się to od razu, innym razem okazuje się procesem. Często wymaga też pomocy innych osób. Dobra wiadomość jest taka, że – co pewnie potwierdzi też grupa innych, bardziej doświadczonych osób – możemy być  posklejani w piękniejszy sposób, niż zostaliśmy rozbici. Nieważne też ile razy się to stało i z jakiego powodu – czy to naszych błędów, niezbyt miłych ludzi wokół, czy nieuniknionych brutalnych okoliczności.

Jak się okazuje – nawet z największego złamania może powstać coś wyjątkowo pięknego.


Jak studiować Biblię?

„Jak studiować Biblię?" to kurs, który pomoże odkryć Ci głębię w Słowie Bożym oraz zobaczyć, jak Bóg skleja to, co złamane tworząc niesamowite historie! 

Zapraszamy, zapisz się już teraz! 


Podobne artykuły

Jestem, więc wątpię

Jestem, więc wątpię

28/04/2023, Mateusz Jakubowski
Apologetyka, Droga do Boga, Rozwój charakteru

Od momentu, gdy się budzimy aż do chwili, gdy ponownie kładziemy się spać, nieustannie myślimy, czujemy oraz decydujemy. Każdego dnia wciąż na nowo mamy więc szansę uświadomić sobie, że nasza wiedza bywa nieprzejrzysta, a perspektywa niepełna; że być człowiekiem to doświadczać ograniczeń w każdej możliwej formie.

W poszukiwaniu odpowiedzi

W poszukiwaniu odpowiedzi

16/03/2023, Mateusz Jakubowski
Apologetyka, Droga do Boga, Sens życia

Przed kilkoma tygodniami, gdy wraz z grupą bliskich znajomych siedzieliśmy do późnych godzin nad przygasającym już ogniskiem, przyjemnie wtuleni w wyjątkowo gwieździste niebo, padły na pozór przypadkowe słowa, które natychmiast odbiły się dźwięcznym echem w moim umyśle: „wiesz… najtrudniej jest chyba przyznać się przed samym sobą, że przez niemal czterdzieści lat życia można było tkwić w błędzie”.

Nowy Rok, nowy problem?

Nowy Rok, nowy problem?

18/01/2023, Kornelia Arndt
Droga do Boga, Relacja z Bogiem

Niezależnie od tego, czy jesteśmy zwolennikami postanowień noworocznych, czy raczej do zmiany daty podchodzimy sceptycznie lub obojętnie – Nowy Rok powoduje pewnego rodzaju napięcie.

Select country

Americas

Europe

Asia + Pacyfic

Middle East + Africa