To jest artykuł o tym, że nawet mając pełny dostęp do wiedzy, możemy wpaść w pułapkę tworzenia rzeczywistości i budowania opinii na informacjach wyrwanych z kontekstu i o tym, jak w tę pułapkę nie wpaść. Trochę o Avengersach. Bardzo o Panu Bogu.
Autentyczność to słowo, które przewija się bardzo często. Słyszymy o tym, by być sobą, by nie bać się iść do przodu, by żyć w zgodzie ze swoimi wartościami i przekonaniami. Ale czy jest jakieś jedna uniwersalna definicja autentyczności? Myślę, że dla każdego z nas jest czymś innym, bo właśnie taka jest szczerość i autentyczność. Dla każdego unikalna, inaczej rozumiana.
Przebaczenie to temat niełatwy. Zresztą w chrześcijaństwie mało jest tematów prostych. O tym pisał C.S. Lewis mówiąc, że chrześcijaństwo po prostu nie jest proste to„ jedna z przyczyn, dla których wierze chrześcijaństwu. To religia, której byś nie przewidział”*.
Nie jest prosto łatwo żyć – do jednego z naszych ostatnich projektów potrzebowaliśmy pomocy naszych obserwatorów. W ankiecie internetowej pytaliśmy o poczucie szczęścia. Jedna osoba napisała, że życie po prostu nie jest proste. Zainspirowało mnie to, by przyjrzeć się temu, jak wygląda świat i ewangelizacja w XXI wieku.
Podzielona polityka. Podzielone społeczeństwo. Podzielone rodziny, aż w końcu podzielone „jednostki”, między tym, co słyszą, a tym, czego nie rozumieją. Stajemy przed pytaniami, na które należałoby sobie odpowiedzieć, ponieważ bez odpowiedzi wpadniemy w wir „słownych przepychanek”, które nie zaprowadzą nas do prawdy…
Jeśli miał/abyś pomyśleć o czymś czego Ci brakuje, co by to było? Czego nie masz, a bardzo pragniesz? Może to coś czego zazdrościsz innym? Coś co powoduje negatywne myśli i złe emocje? A może wolał/-abyś być kimś innym – wyglądać inaczej, żyć inaczej? Porównywanie się i zazdroszczenie innym to jedne z głównych tendencji szczególnie nasilonych, które mogą powodować poważne problemy psychiczne.
Jeszcze chyba nigdy w historii ludzkości nie żyło nam się tak przyjemnie. Celowo nie piszę „łatwo”. Ale to nie zmienia faktu, że ilość rzeczy mające zaspokajać poczucie naszego spełnienia jest ogromna. Czy jednak idzie za tym poczucie szczęścia?
Współczesny świat cierpi na wiele chorób – jedną z nich jest zdecydowanie brak miłości. Można powiedzieć więcej – cierpi na brak prawdziwej, szczerej, dobrej i zdrowej miłości. Przywykliśmy do kultury instant – wszystko co dostajemy musi być szybkie, skompresowane i na już.
Są książki, które przeczytać po prostu trzeba. Bynajmniej nie mam na myśli szkolnych lektur, które prawdopodobnie najskuteczniej zniechęcają do czytania. Są książki, które przeczytać trzeba dla siebie samego, no i dlatego, że są piękne. Na mojej liście jest ich kilka, niedawno (choć stanowczo za późno) dodałam do niej Małe Kobietki.