Kiedy czujesz złość (1)
„Niech każdy człowiek będzie skory do słuchania, nieskory do mówienia, nieskory do gniewu”.
List Jakuba 1,19Biblia podaje nam trzy wskazówki, jak właściwie radzić sobie ze złością. Przyjrzyjmy się każdej z nich i zobaczmy, czego możemy się nauczyć:
(1) „Skory do słuchania”. Nie reaguj i nie spiesz się z osądzaniem. Zwolnij i spróbuj poznać fakty, a następnie z modlitwą i rozwagą zastanów się, jak Bóg chce, abyś zareagował.
(2) „Nieskory do mówienia”. Jeśli nie jesteś pewien lub nie znasz odpowiedzi, po prostu o tym powiedz. Jest takie stare chińskie przysłowie, które mówi: „Lepiej nic nie mówić i wyjść na głupca, niż otworzyć usta i to potwierdzić”. Twoja potrzeba kontrolowania sytuacji lub sprawienia wrażenia, jakbyś znał odpowiedzi na wszystkie pytania, może się zemścić w przyszłości. Czego nie powiesz, nie będziesz musiał się później z tego tłumaczyć ani przepraszać.
(3) „Nieskory do gniewu”. Zauważ, że Biblia nie mówi, że nigdy nie powinieneś się złościć. Mówi, że powinieneś złościć się z powodu właściwych rzeczy, we właściwy sposób i we właściwym czasie. Salomon powiedział: „Nie bądź w swym duchu porywczy do gniewu, bo gniew mieszka w piersi głupców” (Koh 7,9). Dlatego tak ważne jest rozprawienie się ze swoimi zranieniami. Niezagojona rana powoduje ból, który często objawia się gniewem. Problem w tym, że nosimy w sobie gniew i wyładowujemy go na innych. W rezultacie, inni odsuwają się od nas, nie ufają nam lub nie dopuszczają do bliskiej z sobą relacji.
Biblia mówi: „Rozważni ludzie panują nad swoim gniewem, a ignorując obelgi, zyskują wiele szacunku” (Prz 19,11). Charakter Chrystusowy rozwija się w nas poprzez okazywanie cierpliwości, miłości i powściągliwości.