Kiedy odczuwasz złość (2)

Kiedy odczuwasz złość (2)

Podziel się

„Nie gniewaj się, gdyż to wiedzie do złego”.

Psalm 37,8

Twój gniew może, ale nie musi, zranić osobę, wobec której jest skierowany, ale z pewnością może zranić ciebie. Długotrwały gniew uwalnia do organizmu toksyczne substancje chemiczne, które podnoszą ciśnienie krwi, podnoszą poziom cholesterolu i zwiększają ryzyko udaru i zawału serca. Każda minuta poświęcona złości to minuta odebrana radości. I może zaszkodzić ci osobiście i zawodowo. Każdy od czasu do czasu się denerwuje. Jeśli jednak krążysz z ledwo skrywaną złością, ludzie będą cię unikali. Poza tym dajesz temu, kto cię złości, władzę nad twoją postawą i reakcjami. To zbyt wielka moc, by dać ją komukolwiek! Bóg chce, byś żył w pokoju. Oto jak uwolnić się od gniewu:

(1) Rozpoznaj główne zranienie i emocje leżące u podstaw twojego gniewu. (Duma?).

(2) Zwróć uwagę na to, jak objawia się twój gniew (np. opryskliwość lub wulgaryzmy).

(3) Powstrzymaj wpływ gniewu na swoje ciało poprzez głęboki wdech i wydech, dodając afirmację, na przykład: „Dziękuję, Ojcze” lub „Teraz otrzymuję Twój pokój”. Uważaj na swój ton głosu podczas całej rozmowy, nie tylko z osobą, która cię rozgniewała. Proś raczej, nie rozkazuj. Poczujesz, że panujesz nad sobą, a ludzie będą bardziej skłonni do współpracy z tobą. 

(4) Zdecyduj się przebaczyć. Będziesz wiedział, że przebaczyłeś, kiedy nie będziesz już pragnął, aby sprawca został ukarany. Nie myl tego z rzeczywistością, w której nadal czujesz się zraniony. Uczucia podążają za zachowaniem. Jeśli będziesz nadal otwierał ranę, ciągle o niej rozmawiając, nigdy się ona nie zagoi. Po prostu żyj dalej w miłości, a twoje uczucia dostosują się do twojej decyzji.

Polecamy także: