Niepewność w przywództwie
„Bardziej bowiem umiłowali uznanie w oczach ludzi niż w oczach Boga”.
Ewangelia Jana 12,43W Biblii czytamy: „Wśród przywódców ludu byli jednak i tacy, którzy intelektualnie zaakceptowali myśl, że Jezus jest Mesjaszem, jednak z powodu faryzeuszy nie przyznawali się do tego, by uniknąć wykluczenia z synagogi. Bardziej bowiem umiłowali uznanie w oczach ludzi niż w oczach Boga” (w. 42-43). Jak pewnie czujesz się jako lider? Czy kiedy ktoś inny ma świetny pomysł, wspierasz go, czy tłumisz? Cieszysz się z sukcesów innych, czy też czujesz się przez nich zagrożony? Jeśli nie czujesz się pewnie jako lider, nie będziesz mógł w pełni zrealizować tego, do czego Bóg cię powołał.
(1) Niepewni przywódcy powodują niepewność u innych. Nie możesz dać tego, czego nie masz. Nie mając własnego poczucia bezpieczeństwa, nie zapewnisz go innym. Chcąc być skutecznym liderem, takim, który pociągnie innych, musisz sprawić, aby ci, którzy za tobą idą, czuli się dobrze.
(2) Niepewni siebie przywódcy więcej biorą niż dają. Nieustannie poszukują uznania, potwierdzenia i miłości. Z tego powodu ich uwaga skupia się na szukaniu bezpieczeństwa, a nie na przekazywaniu go innym. W większości są to biorcy, a nie dawcy, a biorcy nie są dobrymi przywódcami.
(3) Niepewni przywódcy nieustannie ograniczają swoich najlepszych podwładnych. Gromadzą władzę. W rzeczywistości im lepsi są ich naśladowcy, tym bardziej liderzy czują się zagrożeni i tym bardziej starają się ograniczyć ich sukces, i uznanie.
Jeśli to opisuje ciebie, przeczytaj poniższy tekst: „Miłością braterską jedni drugich miłujcie, wyprzedzajcie się wzajemnie w okazywaniu szacunku” (Rz 12,10).