Gonitwa myśli

Gonitwa myśli

Nie każdy wybór w naszym życiu dokonuje się między dobrem, a złem. Bardzo często niestety musimy wybierać pomiędzy mniejszym i większym złem. Nie zawsze się da wybrać opcję dobrą, czasem wybieramy po prostu tą, która prowadzi do jak najmniejszej katastrofy.

Mimo wszystko, prawie od razu pojawiają się myśli: czy to na pewno lepiej? A może mogłam powiedzieć inaczej, może mogłam zrobić inaczej. Sumienie puka do „drzwi serca” i robi podsumowanie naszej działalności.

Bardzo wyraźnie pamiętam jesień roku 2011, kiedy za mąż wychodziła moja starsza siostra. Do tego wydarzenia przygotowywałam się długo, ponieważ miałam już na pokładzie dwóch maleńkich synów. Dodatkową komplikacją była 900 kilometrowa podróż do przebycia. Kilka dni przed wyjazdem dopadło mnie straszne przeziębienie, wysoka gorączka, zapalenie gardła – dostałam antybiotyki, zastrzyki, tonę leków. Stawałam na głowie, żeby wyzdrowieć. I kiedy już mniej więcej stawałam na nogi, totalnie rozłożyło mojego najmłodszego syna.

W zasadzie nie miałam żadnego wyboru, „życie” zdecydowało za mnie. Nie było możliwości podróżowania z tak chorym dzieckiem – jednak mimo, że minęło już 13 lat, za każdym razem kiedy o tym pomyślę, pojawia się niepokój, smutek, wyrzuty sumienia i żal, że mnie tam nie było.

Sumienie jest jednym z najbardziej fundamentalnych i tajemniczych aspektów ludzkiej psychiki. To wewnętrzny głos, który ostrzega nas przed popełnieniem złych uczynków, skłania do refleksji nad naszym postępowaniem oraz pomaga w podejmowaniu moralnych decyzji. Jest swego rodzaju przewodnikiem etycznym, a jego wartość jest nie do przecenienia. W pewnym sensie sumienie można zdefiniować jako zdolność człowieka do rozróżniania dobra od zła, opartej na wewnętrznych przekonaniach i wartościach. Działa jako swego rodzaju wewnętrzny sędzia, który ocenia nasze działania i decyzje.

Czasem, tak jak w opisanej przeze mnie historii, w zasadzie nie jest nam dany przywilej podjęcia wolnej decyzji – jednak w wielu przypadkach kładziemy na szali dziesiątki różnych aspektów… Miłość, troska o innych, normy społeczne, relacje, wygoda, zysk, zdrowie, koszt, wartości, ideały, rozważamy ile wysiłku będzie nas kosztowała ta decyzja i czy jesteśmy gotowi go podjąć, czas, wyrzeczenia – można wymieniać jeszcze długo.

Sumienie jest niezastąpionym elementem ludzkiej egzystencji, pomagającym nam w podejmowaniu etycznych decyzji i kształtowaniu moralnej tożsamości. Jego wartość tkwi w zdolności do przewodzenia nas ku dobrym uczynkom, rozwijaniu naszej osobowości i budowaniu lepszych relacji społecznych. 

Weź udział w darmowym kursie online! Nasze kursy są w 100% bezpłatne i nie wymagają żadnych zobowiązań. Zobacz swoje ulubione tematy i rozpocznij podróż.
Jak uzyskać przebaczenie?

Jak uzyskać przebaczenie?

Jakub Cieślar
Kurs
19/04/2016
Takie życie to niesamowita udręka. Jednak nie musisz nosić na swoich barkach całego ciężaru przeszłości. Możesz być wolny od poczucia winy!

O autorze

Miłośniczka słowa pisanego, z wykształcenia teolog.
O sobie mówi: „Matka Polka” – żona, matka trzech dorastających synów – wielka zwolenniczka świadomego rodzicielstwa. 
Kobieta wielu pasji, zafascynowana naturą, oraz pięknem i mądrością Bożego Stworzenia, odkrywanymi podczas codziennych zajęć. 
Mistrzyni „międzyczasu” – hoduje zwierzęta, prowadzi uprawy permakulturowe, piecze chleby na zakwasie, tworzy mydła naturalne, oraz dziesiątki różnych przetworów, zaangażowana w służbę w lokalnej Społeczności Chrześcijańskiej, społecznik z głębokiego przekonania. 
Swoje życie i wszystko, w co się angażuje, opiera o Słowo Boże, z każdym rokiem bardziej świadoma tego, że bez Boga nic nie może uczynić (J. 15:5)Pokaż mniej

Polecamy także: